Przez lata udawała, że jest czarna. Jej sekret zdradzili rodzice

Rachel Dolezal w młodości. I obecnie ENEX

Amerykanie od ponad tygodnia żyją historią 37-letniej Rachel Dolezal, która całymi latami udawała, że jest Afroamerykanką. Zdobyła nawet uznanie jako aktywistka działająca na rzecz praw mniejszości, a jej obrazy pojawiły się na wystawie, którą "Washington Post" opisał jako pokaz dzieł "wschodzącyh czarnoskórych artystów". Zdemaskowali ją rodzice, którzy pokazali dziennikarzom zdjęcia kobiety z młodości. Widać na nich blondwłosą, piegowatą, białą jak śnieg dziewczynkę.

37-letnia Rachel Dolezal to szefowa oddziału NAACP (National Association for the Advancement of Colored People) w Spokane w stanie Waszyngton. NAACP to jedna z najbardziej wpływowych amerykańskich organizacji walczących o prawa mniejszości i równość obywateli.

Studiowała na Howard University, gdzie większość studentów ma czarny kolor skóry. Obecnie wykłada kulturę afroamerykańską na Eastern Washington University.

Jest również artystką. Na założonym w 2007 r. blogu wiele miejsca poświęca zagadnieniom rasy i tożsamości etnicznej. W 2002 r. jej prace zaprezentowano na wystawie, na której - jak opisywał dziennik "Washington Post" - pojawiła się "grupa wschodzących czarnoskórych artystów zajmujących się w swojej sztuce "zagadnieniami tożsamości". Kobieta jest również przewodniczącą komisji ds. praw obywatelskich przy lokalnej policji. W swojej aplikacji na to stanowisko zaznaczyła, że jest: białą Amerykanką, Afroamerykanką i rdzenną Amerykanką.

Kilka razy zgłaszała, że była ofiarą dyskryminacji i przemocy na tle rasowym. Miała otrzymać pogróżki z aluzjami do linczowania.

Działalność Dolezal jako aktywistki przyniosła jej sympatię i uznanie. Teraz jednak stała obiektem drwin, a Amerykanie wciąż przecierają oczy ze zdziwienia i zastanawiają się, dlaczego całymi latami kłamała na temat swojej rasy.

Jej sekret zdradzili rodzice

Całe zamieszanie rozpoczęło się za sprawą jej rodziców, z którymi od lat nie utrzymuje kontaktu. W zeszłym tygodniu para z Montany postanowiła skontaktować się z mediami. Ruthanne i Lawrence Dolezal twierdzą, że są biologicznymi rodzicami Rachel, ale - jak podkreślają - w ich żyłach płynie m.in. krew czeska i niemiecka. Oboje są biali. Dziennikarzom pokazali zdjęcia Rachel z młodości, na których widać jasnowłosą, lekko piegowatą dziewczynkę. Jak twierdzą, o tym, że ich córka identyfikuje się jako Afroamerykanka, dowiedzieli się kilka lat temu z jednego z artykułów na temat jej działalności. Mediom przekazali również dokument, który ma być aktem urodzenia Rachel. Figurują na nim jako jej rodzice.

- To bardzo smutne, że udawała kogoś innego - powiedziała jej matka.

Ruthanne i Lawrence Dolezal adoptowali czwórkę dzieci, trójka z nich ma czarny kolor skóry. Jak wyjaśniała matka Rachel w rozmowach z mediami, wychowywanie się wśród osób różnej rasy zwiększyło zainteresowanie dziewczyny kwestiami tożsamości etnicznej.

Zamieszanie rozpoczęło się na dobre, gdy Rachel skonfrontował z wersją jej rodziców dziennikarz lokalnej telewizji KXLY. Zapytał ją o zdjęcie umieszczone na profilu NAACP w Spokane na Facebooku, na którym Dolezal pozuje ze starszym czarnoskórym mężczyzną. Jak głosi podpis, jest to jej ojciec.

- Zastanawiam się, czy pani ojciec rzeczywiście jest Afroamerykaninem - zaczął dziennikarz.

- To bardzo... Nie rozumiem, co pan sugeruje - odpowiedziała Dolezal.

- Czy jest pani Afroamerykanką? - zapytał wprost dziennikarz.

- Nie rozumiem pytania - odparła aktywistka i odeszła.

Kolejne wypowiedzi Dolezal na temat jej rasy stawały się coraz bardziej mgliste. W jednej z nich stwierdziła m.in. filozoficznie, że wszyscy pochodzimy z Afryki.

President Dolezal\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\'s father announced today that he will be coming to town for the January 19th ribbon-cutting ceremony...

Posted by Spokane NAACP on 13 stycznia 2015

Po burzy, jaka rozpętała się w mediach i internecie w poniedziałek, Rachel Dolezal poinformowała, że rezygnuje ze stanowiska szefowej oddziału NAACP w Spokane.

Autor: kg\mtom / Źródło: New York Times, Washinton Post, fusion.net, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: ENEX