Spotkanie ministrów obrony NATO w Brukseli z udziałem prezydenta Ukrainy. Mariusz Błaszczak nieobecny

Źródło:
TVN24, PAP
Spotkanie ministrów obrony państw NATO w Brukseli. Mariusz Błaszczak nieobecny. Relacja korespondenta TVN24
Spotkanie ministrów obrony państw NATO w Brukseli. Mariusz Błaszczak nieobecny. Relacja korespondenta TVN24
TVN24
Spotkanie ministrów obrony państw NATO w Brukseli. Mariusz Błaszczak nieobecny. Relacja korespondenta TVN24TVN24

W spotkaniu szefów resortów obrony państw NATO, które rozpoczęło się w środę w Brukseli, nie uczestniczy szef MON Mariusz Błaszczak. Polityk PiS w środę przebywał na poligonie w Nowej Dębie i w Wołominie, gdzie oglądał produkcję telewizji rządowej. Niespodziewanie na spotkaniu w Brukseli pojawił się za to prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - Potrzebujemy wsparcia przywódców, dlatego tu jestem – oświadczył ukraiński przywódca.

W środę w Brukseli rozpoczęło się dwudniowe spotkanie ministrów obrony państw NATO. W stolicy Belgii odbywa się także posiedzenie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy (tzw. grupy Ramstein) zajmującej się koordynacją pomocy zbrojeniowej dla Kijowa. Szef MON Mariusz Błaszczak nie udał się do Brukseli. Polskę reprezentuje ambasador RP przy NATO Tomasz Szatkowski.

Minister obrony narodowej był w środę na poligonie w Nowej Dębie (województwo podkarpackie), gdzie wręczył certyfikaty dowódcom 18. Pułku Przeciwlotniczego z Zamościa oraz 18. Pułku Artylerii z Nowej Dęby i mówił o działaniach rządu na rzecz rozwoju Wojska Polskiego.

Po południu w Wołominie Błaszczak uczestniczył z kolei w specjalnym pokazie programu telewizji rządowej "Reset".

Redakcja tvn24.pl zwróciła się z pytaniem o powody nieobecności szefa MON na spotkaniu szefów resortów obrony państw NATO. Czekamy na odpowiedź.

Zełenski zjawił się bez zapowiedzi

Bez zapowiedzi w Brukseli pojawił się tymczasem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który dzień wcześniej złożył wizytę w Rumunii. Obecny jest także sekretarz obrony USA Lloyd Austin.

Wśród tematów, o których rozmawiać będą sojusznicy wiele ważnych kwestii, oprócz wojny w Ukrainie i dalszej pomocy militarnej dla Kijowa, także napięta sytuacja w Izraelu oraz kwestia gazociągu łączącego Finlandię i Estonię, który został uszkodzony we wtorek.

CZYTAJ WIĘCEJ: Gazociąg łączący Finlandię i Estonię uszkodzony. Premier o "działaniu sił zewnętrznych".

Zełenski: potrzebujemy wsparcia przywódców, dlatego tu jestem

- Jesteśmy tutaj, aby (...) zaspokoić najpilniejsze potrzeby Ukrainy – szczególnie w zakresie obrony powietrznej i amunicji – mówił w Brukseli Lloyd Austin. Sekretarz obrony zapowiedział nową amerykańską pomoc wojskową dla Ukrainy w wysokości 200 mln dolarów w postaci systemów obrony przeciwlotniczej, która jest dla Ukrainy kluczową przed zimą. Zeszłej zimy Rosja ostrzeliwała infrastrukturę energetyczną Ukrainy, wielokrotnie pozbawiając ludność prądu i ciepła.

W konferencji wziął udział także Wołodymyr Zełenski, który podziękował sojusznikom za otrzymaną już pomoc. - To, jak przetrwamy tę zimę, jest dla nas najważniejsze – podkreślił. Zełenski podczas swojej pierwszej wizyty w siedzibie Sojuszu od czasu prowadzonej na pełną skalę rosyjskiej agresji na Ukrainę wezwał członków NATO do zwiększenia wsparcia dla jego kraju w obliczu zbliżającej się zimy. - Potrzebujemy wsparcia przywódców, dlatego tu jestem – oświadczył.

Agencja AFP wskazuje, że na same Stany Zjednoczone przypada połowa pomocy wojskowej udzielonej Ukrainie, reszta pochodzi głównie z innych państw członkowskich NATO.

- Będziemy rozmawiać o tym, jak wypchnąć Rosję z naszej ojczystej ziemi. (...) Priorytetem są systemy obrony przeciwlotniczej. Są to bardzo konkretne rzeczy, w bardzo konkretnych punktach geograficznych. Żeby ratować sieci energetyczne, ludzi, zboże przeznaczone dla Afryki, Azji, świata - przekonywał Wołodymyr Zełenski.

Szef NATO: wspieranie Ukrainy jest ważne dla całego Sojuszu

- Wasza walka jest naszą walką, wasze bezpieczeństwo jest naszym bezpieczeństwem, wasze wartości są naszymi wartościami - mówił w środę w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Podkreślił, że "obrona przeciwlotnicza jest kluczowa, żeby chronić miasta, gospodarkę, infrastrukturę krytyczną".

- W ten sposób Ukraińcy mogą sami sobie pomagać - jeśli gospodarka działa, to działają inne rzeczy. (...) Prezydent Putin przygotowuje się znowu do użycia zimy jako broni, czyli atakowania systemów energetycznych, infrastruktury gazowej. Musimy temu zapobiec - zadeklarował Norweg.

W imieniu Sojuszu Stoltenerg potępił też "straszny atak terrorystyczny na cywilów w Izraelu".

CZYTAJ WIĘCEJ: Biden o atakach Hamasu: Są momenty, kiedy czyste zło zostaje wypuszczone.

Autorka/Autor:momo, pp/gp

Źródło: TVN24, PAP