Rachat Alijew zmarł w więzieniu w Wiedniu. Strażnicy znaleźli jego ciało w celi. Najprawdopodobniej popełnił samobójstwo – podaje rosyjska agencja RIA Nowosti, powołując się na źródła w austriackim sądzie.
Były zięć prezydenta Kazachstanu Rachat Alijew, w austriackim więzieniu oczekiwał na decyzję w sprawie ekstradycji. Z wnioskiem w tej sprawie wystąpiły do rządu austriackiego władze Kazachstanu, które oskarżyły Alijewa o zlecenie porwania i zabójstwa dwóch menedżerów Nurbanku w 2007 r w celu zagarnięcia ich udziałów. Ponadto Alijew został oskarżony o zdradę i próbę zamachu stanu. W swoim kraju został skazany wyrokiem zaocznym na 20 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej wraz z konfiskatą mienia.
Jak pisze kazachski portal 365info.kz, Alijew przebywał w celi pojedynczej. Wcześniej był w celi trzyosobowej.
"Strażnicy sprawdzali celę, ale nie zaglądali do łazienki. Alijewa znaleziono powieszonego na opatrunku, który był przymocowany do wieszaka na odzież" - pisze portal 365.info.kz.
Wróg byłego teścia
Alijew, mąż najstarszej córki Nursułtana Nazarbajewa Darigi, od lat żył na wygnaniu. Popadł w niełaskę teścia, gdy zaczął publicznie mówić o swoich ambicjach politycznych i domagać się od teścia przejścia na emeryturę.
W odpowiedzi Nazarbajew zmusił córkę do rozwodu, a za byłym zięciem rozesłał listy gończe.
Władze w Kazachstanie wielokrotnie domagały się ekstradycji byłego dyplomaty i biznesmena. Austriacy zwlekali z odpowiedzią, gdyż Alijew dowodził, że wszelkie oskarżenia pod jego adresem mają podtekst polityczny.
52-letni Alijew, były ambasador Kazachstanu w Wiedniu, dobrowolnie oddał się w ręce austriackich władz. Te w 2008 r. odmówiły ekstradycji Alijewa do Kazachstanu. Uzasadniały, że w tym kraju "zostanie narażony na tortury i nieuczciwy proces."
W lutym 2011 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka zniósł zakaz ekstradycji obywateli Kazachstanu do ojczyzny. Sąd w Strasburgu orzekł, że będą musieli wykazać, że są prześladowani z powodów politycznych.
Autor: tas//gak / Źródło: Ria Novosti, 365.info.kz
Źródło zdjęcia głównego: CC BY SA Wikipedia | Ricardo Stuckert/PR - Agência Brasil, Evstafiev