Grób Benedykta XVI od niedzieli dostępny dla odwiedzających

Aktualizacja:
Autor:
ks//rzw
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Od godziny 9 rano w niedzielę można zejść do Grot Watykańskich i zobaczyć grób emerytowanego papieża Benedykta XVI. Udostępnienie tego miejsca zapowiadała w sobotę Stolica Apostolska.

Benedykt XVI, który zmarł 31 grudnia, został w czwartek pochowany w Grotach Watykańskich w miejscu, gdzie wcześniej, od 1963 do 2000 roku znajdował się grób św. Jana XXIII, a od 2005 do 2011 - św. Jana Pawła II. Szczątki obu papieży zostały przeniesione po ich beatyfikacji do bazyliki Świętego Piotra.

Do grobu polskiego papieża przybyły w ciągu sześciu lat miliony wiernych.

Benedykt XVI wybrał to miejsce pochówku jeszcze przed swą rezygnacją w 2013 roku, a jego wola została potem zakomunikowana papieżowi Franciszkowi.

Trzy trumny

Ciało Josepha Ratzingera zostało pochowane, zgodnie z tradycją, w trzech trumnach. Cyprysowa trumna, przy której odbyła się przed południem msza pogrzebowa, została opieczętowana i zamknięta w dwóch kolejnych: cynkowej oraz drewnianej. Następnie całość została złożona do grobu.

Przed pochówkiem Matteo Bruni, rzecznik Watykanu, wyjaśniał, że oprócz ciała papieża "do pierwszej, cyprysowej zostaną włożone medale i monety wybite podczas pontyfikatu, paliusz biskupi [to element stroju, biała wełniana wstęga uszyta w formie koła - red.] i akt z krótkim opisem pontyfikatu w języku łacińskim". "Ten dokument zostanie umieszczony w metalowej tubie" - dodał.

Na nagraniu z tej części ceremonii pogrzebowej widać, jak na pokrywie stawiane są pieczęcie oraz jak spajana jest pokrywa drugiej z trumien. Widać również, jak nakładane jest drewniane wieko ostatniej z trumien.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ks//rzw

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości