"Na dobre i złe. W bogactwie i ubóstwie. W zdrowiu i chorobie". Meghan i Harry są małżeństwem

[object Object]
Książęca para powiedziała sobie "tak" 19 maja w Windsorze Reuters
wideo 2/9

Szósty w linii sukcesji do brytyjskiego tronu książę Harry oraz amerykańska aktorka Meghan Markle wzięli ślub. Uroczystość odbyła się w sobotę w kaplicy świętego Jerzego na zamku w Windsorze.

Książę Harry i Meghan Markle powiedzieli sobie "tak" 19 maja w kaplicy świętego Jerzego w Windsorze.

Zobacz relację z książęcego ślubu.

Serwis specjalny "Książęcy ślub"

Ceremonia rozpoczęła się w południe lokalnego czasu (13 naszego czasu). Wzięło w niej udział 600 osób, w tym około 30 członków rodziny królewskiej, na czele z królową Elżbietą II. Stawiły się też zaproszone gwiazdy: Elton John z mężem, Amal i George Clooneyowie, David i Victoria Beckham. - Kazanie wygłosił biskup amerykańskiego kościoła episkopalnego Michael Curry, a przysięgi małżeńskie odbierał od pary arcybiskup Canterbury Justin Welby.

Meghan Markle, która otrzymała tytuł księżnej Sussex, poprowadził od ołtarza książę Karol, o czym pałac Kensington poinformował dzień przed ślubem, gdy okazało się, że ojciec panny młodej, Thomas Markle, nie przyjedzie na uroczystość.

"Wszystko, co mam, tobie oddaję"

- Chciałbym, żebyście wzięli się za ręce i złożyli sobie przysięgi wobec Boga i ludu bożego - zwrócił się do pary arcybiskup Canterbury.

Wtedy najpierw Harry, a potem Meghan złożyli przysięgi. Ślubowali trwać przy sobie "na dobre i na złe, w bogactwie i biedzie, w zdrowiu i chorobie" oraz "miłość, póki śmierć nas nie rozłączy".

Podobnie jak Kate Middleton podczas ślubu z księciem Williamem w 2011 roku, a wcześniej księżna Diana podczas ślubu z księciem Karolem w 1981 roku, Meghan nie zobowiązała się w trakcie przysięgi do posłuszeństwa mężowi, co w przeszłości było tradycyjnym elementem uroczystości.

- Ciałem swoim wielbię ciebie, wszystko co mam, tobie oddaję, wszystkim, co mam z tobą się dzielę - mówiła para, wymieniając się obrączkami. Harry wsunął na palec Meghan obrączkę z walijskiego złota, jego obrączka jest natomiast zrobiona z platyny. W przeciwieństwie do swojego starszego brata, Harry będzie nosił obrączkę małżeńską.

Markle miała na sobie suknię projektu brytyjskiej projektantki, Clare Waight Keller, dyrektor kreatywnej domu mody Givenchy.

Po uroczystości ślubnej książę Harry i księżna Meghan wyszli z kaplicy i pocałowali się na schodach. Zgromadzony tłum przywitał ich oklaskami. Później nowożeńcy udali się na przejażdżkę powozem po ulicach miasta.

Ojciec księżnej Meghan, Thomas Markle, w rozmowie z portalem TMZ wyznał: "Moje dziecko wygląda pięknie i na bardzo szczęśliwą. Chciałbym bardzo być razem z nimi. Przesyłam im całą moją miłość i szczęście".

Wesele dla 200 gości zorganizowano we Frogmore House nieopodal Windsoru.

Poznali się w 2016

33-letni wnuk królowej Elżbiety II i 36-letnia aktorka poznali się w lipcu 2016 roku przez wspólnych znajomych. Ich zaręczyny zostały ogłoszone przez Pałac Kensington w listopadzie ubiegłego roku.

Zobacz raport o książęcym ślubie.

[object Object]
Książę Harry i księżna Meghan świętują pierwszą rocznicę ślubuInstagram/@sussexroyal
wideo 2/9

Autor: jog//rzw / Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości