Słowenia. Media: para rosyjskich szpiegów używała Lublany jako bazy wypadowej

Autor:
ft/adso
Źródło:
PAP
Rosyjscy szpiedzy mieli używać Lublany jako bazy wypadowej
Rosyjscy szpiedzy mieli używać Lublany jako bazy wypadowejReuters Archive
wideo 2/2
Reuters ArchiveRosyjscy szpiedzy mieli używać Lublany jako bazy wypadowej

Słoweńska stolica Lublana miała być wykorzystywana jako baza wypadkowa do szpiegowania w Słowenii i innych krajach przez parę, o zatrzymaniu której informowały w poniedziałek media - donosi agencja STA. Para ta jest podejrzana o szpiegostwo na rzecz Rosji. 

Podejrzani zostali aresztowani w grudniu 2022 roku na podstawie informacji SOVA, krajowej agencji wywiadu i bezpieczeństwa, która zidentyfikowała ich we współpracy z partnerami z NATO i Unii Europejskiej. Informację o aresztowaniu podejrzanych słoweńskie media podały dopiero w poniedziałek.

- Mogę potwierdzić, że nasze organy ścigania zatrzymały dwóch obcokrajowców i wszystko wskazuje na to, że są to członkowie obcego wywiadu - powiedział Andrej Benedejczicz, doradca premiera ds. bezpieczeństwa narodowego.

- Jeśli okaże się, że faktycznie szpiegowali dla Rosji, będzie to jeden z największych sukcesów, jakie SOVA odniosła od momentu powstania - powiedział Benedejczicz.

LublanaShutterstock

Według doniesień medialnych podejrzani mają dwoje dzieci, mieszkali na obrzeżach Lublany i posługiwali się sfałszowanymi argentyńskimi paszportami. Jako przykrywkę dla swojej działalności prowadzili agencję nieruchomości i sklep z antykami. Mieli używać Lublany jako bazy do szpiegowania w Słowenii i innych krajach – donosi agencja STA.

Podejrzani o szpiegostwo

Prokuratura okręgowa w Lublanie potwierdziła, że wszczęła postępowanie przygotowawcze. Podejrzani zostali zatrzymani w areszcie i w przypadku uznania ich za winnych, grozi im do ośmiu lat więzienia.

Pytana w poniedziałek o sprawę minister spraw zagranicznych Słowenii Tanja Fajon określiła ją jako "bardzo poważną". Ambasador Rosji nie został na razie wezwany do MSZ, a ministerstwo nie prowadzi obecnie żadnych działań związanych z aresztowaniem – dodała.

Szpiegostwo jest w Słowenii karane wyrokami od sześciu miesięcy do pięciu lat więzienia. "Slovenia Post" zauważa jednak, że w tym wypadku aresztowani mogą zostać skazani na osiem lat. Do wyroku za szpiegostwo może bowiem dojść nawet trzyletni wyrok za posługiwanie się sfałszowanymi dokumentami.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości