Słowacki rząd chce ograniczenia zgromadzeń

Źródło:
PAP
Protest na Słowacji. Wideo archiwalne
Protest na Słowacji. Wideo archiwalne
Reuters Archive
Protest na Słowacji. Wideo archiwalneReuters Archive

Słowackie władze chcą zmienić przepisy dotyczące zgromadzeń. To reakcja na majowy zamach na premiera Roberta Ficę. W planach jest zakaz zgromadzeń w pobliżu budynków parlamentu, rządu, sądów czy domów polityków.

Słowacki rząd przyjął w środę, w odpowiedzi na majowy atak na premiera Roberta Ficę, projekty nowelizacji ustaw, które mają ograniczyć prawo do zgromadzeń. Rząd chce, aby parlament zatwierdził projekty w trybie przyspieszonym.

Ma zostać wprowadzony zakaz zgromadzeń nie tylko w pobliżu siedziby parlamentu, ale także w pobliżu budynków, w których przebywa lub pracuje głowa państwa, rząd i sądy, a także w pobliżu domów czołowych polityków.

Protesty na SłowacjiReuters Archive

Czołowi politycy dostaną ochronę

Zaproponowano także rozszerzenie ochrony osobistej na przewodniczących partii parlamentarnych, którzy są posłami. W praktyce oznacza to głównie wprowadzenie ochrony dla niektórych liderów ugrupowań opozycyjnych.

CZYTAJ: "Słowacja jest w miejscu, w którym brak zaufania służy za polityczny kompas"

Rząd chce także doprowadzić do wprowadzenia systemu, w którym najważniejsi politycy kraju w czasie sprawowania urzędu będą korzystać z rezydencji państwowych.

Nowe przepisy przewidują także wprowadzenie kar finansowych za szerzenie nienawiści w internecie.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive