Słowaccy posłowie dają szansę rządowi Hegera

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP
ENEXEduard Heger spotkał się z Davidem Sassolim

Rząd premiera Słowacji Eduarda Hegera z wotum zaufania. Program zrekonstruowanego gabinetu, Manifest Rządowy, poparło 89 ze 144 posłów. Gabinet Eduarda Hegera potrzebował co najmniej 76 głosów poparcia. 55 posłów głosowało przeciwko.

Debata w parlamencie nad zaprezentowanym w piątek przez premiera Manifestem Rządowym zakończyła się ostatniej nocy, a we wtorek rano głosowano nad wotum zaufania. W debacie wzięli udział ministrowie i około 40 posłów.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Program rządu liczy 131 stron i 18 rozdziałów. Nie ma w nim znaczących zmian w stosunku do pierwotnego dokumentu z kwietnia 2020 roku. Pierwszy rozdział poświęcony jest walce z korupcją, ostatni - kulturze. Uwzględniono działania władzy wykonawczej w czasie pandemii COVID-19.

Eduard HegerShutterstock

Dotychczasowi ministrowie w nowym gabinecie

Koalicyjny rząd Hegera został mianowany 1 kwietnia przez prezydent Zuzanę Czaputovą. W nowym gabinecie zasiedli prawie wszyscy dotychczasowi ministrowie. Były premier Igor Matovicz objął urząd ministra finansów. Nowym szefem resortu zdrowia został natomiast dotychczasowy dyrektor Centralnego Szpitala Wojskowego w Rużomberku Vladimir Lengvarski.

Poprzednik Hegera i lider głównej partii koalicyjnej Zwykli Ludzie i Niezależne Osobistości (OLaNO) rządził 376 dni i zrezygnował ze stanowiska po ostrym kryzysie w koalicji liczącej cztery ugrupowania, z których dwa domagały się zmiany na stanowisku szefa rządu. Matovicza krytykowano za chaotyczny styl rządzenia i za potajemne sprowadzenie do kraju rosyjskiej szczepionki Sputnik V przeciwko COVID-19.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock