Świat

Skauting ma już 100 lat

Świat


Ponad 300 przedstawicieli skautów z całego świata zjechało na wyspę Brownsea w Anglii, aby uczcić setną rocznicę powstania swego ruchu. W uroczystościach wzięli udział także harcerze z Polski.

W miejscu uważanym za kolebkę tego światowego ruchu skauci reprezentujący 160 krajów wzięli udział w uroczystej paradzie sztandarów. Następnie odnowili swoje przyrzeczenie zobowiązujące do kształtowania pokojowego i tolerancyjnego społeczeństwa. Powtórzono je potem w różnych językach świata. Hasłem jubileuszowego spotkania są słowa: Jeden świat - jedno przyrzeczenie. W gawędach przypomniano ideę braterstwa propagowaną przez twórcę skautingu Roberta Baden Powella.

Baden Powell stworzył swój ruch na podstawie własnych doświadczeń wyniesionych z armii (w drugiej wojnie burskiej dowodził garnizonem podczas oblężenia Mafekingu). W sierpniu 1907 r. założył na Brownsea eksperymentalny obóz dla 20 chłopców z różnych środowisk. Napisana w rok później książka "Scouting for Boys" ("Skauting dla chłopców"; przetłumaczona na w 1909 r.) wykładała jego filozofię i metodę pracy z młodzieżą. Obecnie światowy ruch skautingowy liczy 28 mln członków.

Od 1962 r. wyspa Brownsea jest własnością organizacji sprawującej pieczę nad brytyjskim dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym National Trust. Dla ochrony naturalnego środowiska, które w przeszłości ucierpiało od pożarów, na wyspie obowiązuje zakaz rozpalania ognisk.

Źródło: PAP, ATPN