Według rządu urzędujący prezydent już wygrał. Rywale liczą na drugą turę


Pierwszą rundę wyborów prezydenckich wygrał dotychczasowy szef państwa, Macky Sall z Sojuszu na rzecz Republiki - poinformował szef senegalskiego rządu Mohamad Dionne. Sall miał uzyskać 57 procent głosów.

Jeśli ostateczne, oficjalne wyniki wyborów, które mają być ogłoszone najpóźniej w piątek, potwierdzą słowa szefa rady ministrów, Macky Sall wygra wybory już w pierwszej turze i dogrywka, przewidziana na 24 marca, nie będzie konieczna - wskazuje Reuters.

Tym samym, lider utworzonego w grudniu 2018 r. Sojuszu na rzecz Republiki (APR) będzie mógł rozpocząć swą drugą kadencję, został bowiem wybrany na prezydenta Republiki w 2012 r. Zgodnie z ówczesną ustawą zasadniczą wybrano go wówczas na siedem lat.

W 2016 r. Macky Sall zgłosił poprawki do konstytucji, zgodnie z którymi prezydent Senegalu może pełnić najwyższy urząd tylko przez dwie kadencje, a każda kadencja nie byłaby dłuższa niż 5 lat. Sąd Konstytucyjny zaaprobował te zmiany po uchwaleniu ich przez parlament, nie zezwolił jednak na skrócenie kończącej się właśnie siedmioletniej kadencji prezydenta Salla.

Skrócenie kadencji było jedną z obietnic, jaką 57-letni polityk złożył w trakcie kampanii prezydenckiej w 2012 r. Informacja o zwycięstwie lidera Sojuszu na rzecz Republiki wywołała wielki entuzjazm wśród przedstawicieli rządu, którzy licznie stawili się w siedzibie sztabu wyborczego. Sam Macky Sall nie zdecydował się zabrać głosu, mimo że widziano go na miejscu. Głos zabrał za to premier Mohamad Dionne.

Przeciwnicy liczą na drugą turę

Rywale Salla, dawny sojusznik z Partii Demokratycznej Senegalu), której obecny prezydent był członkiem aż do rozłamu w 2007 r., 59-letni Idrissa Seck i antysystemowy kandydat, 44-letni Ousmane Sonko, wyrazili opinię, że druga tura będzie nieuchronna.

- Nikt, w tym - ja sam, nie może dziś uważać się za zwycięzcę wyborów prezydenckich - oświadczył Sonko podczas konferencji prasowej po zamknięciu lokali wyborczych. Wtórował my Seck, który podkreślił, że "chęć zmian była widoczna gołym okiem i wyborcy zagłosowali na opozycję". Przyznał zarazem, że właściwe rozstrzygnięcie nastąpi podczas drugiej tury. Wyniki głosowania mogą zostać ogłoszone nie wcześniej niż we wtorek lub w środę - pisze agencja AFP, wskazując zarazem, że komisja wyborcza musi mieć czas na rozpatrzenie wszelkich zażaleń i zgłoszeń dotyczących nieprawidłowości.

W lipcu 2017 r. rządząca w Senegalu koalicja pod wodzą prezydenta Macky'ego Salla uzyskała dużą większość, zdobywając 125 ze 165 miejsc w jednoizbowym parlamencie. Senegal cieszy się opinią jednej z najbardziej stabilnych demokracji w Afryce Zachodniej.

Senegal cieszy się opinią jednej z najbardziej stabilnych demokracji w Afryce Zachodniej

Autor: mtom / Źródło: PAP