Orban: to, co zrobił Szajer, nie mieści się w systemie wartości naszej wspólnoty partyjnej

Źródło:
PAP

Premier Węgier Viktor Orban odniósł się do afery z udziałem byłego eurodeputowanego swojej partii Jozsefa Szajera, przyłapanego na udziale w orgii w Brukseli. Jak powiedział szef węgierskiego rządu, takie zachowanie nie mieści się w systemie wartości Fideszu i jest nie do przyjęcia.

- To, co zrobił nasz przedstawiciel Jozsef Szajer, nie mieści się w systemie wartości naszej wspólnoty partyjnej. Nie zapomnimy o 30 latach jego pracy i nie wyprzemy się jej, ale jego czyn jest nie do przyjęcia i nie do obrony – powiedział Viktor Orban dziennikowi "Magyar Nemzet".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Orban ocenił, że po tym, co się stało, Szajer podjął "jedyną słuszną decyzję, gdy oprócz przeprosin zrzekł się mandatu Parlamentu Europejskiego i wystąpił z Fideszu". - Jego decyzję przyjęliśmy do wiadomości - dodał premier.

Jozsef SzajerShutterstock

Deputowany Fideszu przyłapany na orgii

Konserwatywny polityk Jozsef Szajer został w piątek przyłapany przez policję w Brukseli na udziale w nielegalnym spotkaniu towarzyskim z udziałem ponad 20 osób, połączonym z uprawianiem seksu. Odbywało się ono mimo obostrzeń związanych z epidemią COVID-19.

Szajer, jeden z założycieli Fideszu, wydał oświadczenie, w którym przyznał się do uczestnictwa w spotkaniu. "Przepraszam moją rodzinę, moich kolegów, moich wyborców. Proszę, aby ocenili mój błąd na tle 30 lat poświęcenia i ciężkiej pracy. Błąd jest ściśle osobisty, jestem jedynym, który ponosi za niego odpowiedzialność" - zaznaczył.

Węgierska Partia Socjalistyczna w reakcji na te wydarzenia oświadczyła, że Fidesz nie ma podstaw moralnych, by mówić, jak mają żyć węgierskie rodziny, powinien skończyć z hipokryzją i zostawić w spokoju życie prywatne Węgrów.

Szajer od 1990 do 2004 roku sprawował mandat posła do węgierskiego Zgromadzenia Narodowego. Był m.in. przewodniczącym klubu parlamentarnego Fideszu (1994–2002) i wiceprzewodniczącym parlamentu (2002–2004). Od 1998 do 2002 roku kierował węgierskim komitetem integracji europejskiej. W 2000 roku wszedł w skład władz Europejskiej Partii Ludowej. W europarlamencie zasiadał nieprzerwanie od 2004 roku.

Komentatorzy zwracają uwagę na fakt, że były węgierski eurodeputowany należał do trzonu konserwatywnych polityków węgierskiego Fideszu i był współtwórcą zapisów tamtejszej konstytucji, które mówią o tradycyjnej roli rodziny złożonej z kobiety i mężczyzny.

Autorka/Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock