TVN24 | Świat

"Rząd przejściowy nie ma kompetencji do podjęcia decyzji o normalizacji stosunków z Izraelem"

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Mike Pompeo rozmawiał we wtorek w Sudanie o relacjach tego państwa z Izraelem i o możliwości usunięcia Sudanu z listy krajów sponsorujących terroryzm. Premier Abdalla Hamdok odmówił normalizacji stosunków z Izraelem do zakończenia okresu przejściowego w swoim kraju.

Mike Pompeo to najwyższy rangą polityk amerykański, który odwiedził Sudan od czasu obalenia dyktatora Omara el-Baszira w kwietniu 2019 roku. Wizyta miała pokazać poparcie Stanów Zjednoczonych dla demokratyzacji tego afrykańskiego państwa - zauważa AP. - Rząd przejściowy nie ma kompetencji (...) do podjęcia decyzji o normalizacji stosunków z Izraelem. Sprawa zostanie rozstrzygnięta po zakończeniu okresu przejściowego - powiedział rzecznik rządu Sudanu Fajsal Saleh, odnosząc się do braku organu ustawodawczego, który jeszcze nie został ustanowiony.

W poniedziałek sekretarz stanu USA przebywał w Izraelu. Był to pierwszy przystanek w jego podróży po regionie, która jest następstwem porozumienia zawartego 13 sierpnia przez Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie w sprawie normalizacji stosunków. Sprawująca władzę w Sudanie Suwerenna Rada przekazała, że Pompeo spotkał się również z jej szefem, generałem Abd el-Fatahem Burhanem.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Próby normalizacji stosunków z Izraelem

Pod warunkiem zachowania anonimowości sudański urzędnik wojskowy zdradził, że ich rozmowy skupiały się na "kolejnym kroku w kierunku normalizacji (stosunków z Izraelem) i korzyści, jakie w ten sposób uzyska Sudan". Premier Izraela Benjamin Netanjahu spotkał się z Burhanem w Ugandzie w lutym i ogłosił później, że obaj zgodzili się współpracować w celu uregulowania relacji.

Zmiany polityczne w Sudanie rozpoczęły się w kwietniu 2019 roku, gdy obalony został Baszir, który rządził tym krajem przez prawie 30 lat. Kilka miesięcy wcześniej w Sudanie wybuchły protesty, które początkowo spowodowane były rosnącymi cenami, a także brakiem żywności i paliw, szybko jednak przekształciły się w demonstracje przeciwko despotycznemu prezydentowi.

Po obaleniu Baszira władzę przejęła Tymczasowa Rada Wojskowa, jednak społeczeństwo domagało się przekazania władzy w cywilne ręce. Ostatecznie Rada i opozycja zawarły porozumienie i w sierpniu 2019 roku powstała Suwerenna Rada, której rządy mają trwać trzy lata, po czym zostaną przeprowadzone demokratyczne wybory.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: