TVN24 | Świat

Sekretarz stanu USA Antony Blinken ostrzega prezydenta Rosji Władimira Putina: gaz może nie popłynąć przez Nord Stream 2

TVN24 | Świat

Autor:
tas//rzw
Źródło:
Reuters, PAP

Gaz prawdopodobnie nie popłynie gazociągiem Nord Stream 2, jeśli Rosja wznowi agresję na Ukrainę - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken w telewizyjnym wywiadzie. Wcześniej doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan uprzedzał, że "przyszłość Nord Stream 2 w razie rosyjskiej inwazji na Ukrainę jest przedmiotem intensywnych rozmów Stanów Zjednoczonych z sojusznikami, w tym z Niemcami".

Sekretarz stanu USA Antony Blinken wyraził swój punkt widzenia w sprawie rosyjskiego projektu Nord Stream 2 w programie "Meet the Press" telewizji NBC. Szef amerykańskiej dyplomacji powiedział, że "prezydent Władimir Putin chciałby, aby rosyjski gaz płynął przez ten gazociąg". Jak jednak podkreślił Blinken, w przypadku wznowienia rosyjskiej agresji na Ukrainę czy podjęcia przez Rosję nowych działań wobec Ukrainy, "jest bardzo mało prawdopodobne, że gazociąg zacznie działać".

Nord Stream 2 jako źródło wpływów na Rosję

- Ten rurociąg… W tej chwili nie przepływa przez niego żaden gaz. I w rzeczywistości jest on źródłem wpływu na Rosję - oznajmił sekretarz stanu USA, cytowany przez agencję Reutera.

Po wirtualnym szczycie prezydentów USA i Rosji, Joe Bidena i Władimira Putina doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan przekazał, że "przyszłość Nord Stream 2 w razie rosyjskiej inwazji na Ukrainę jest przedmiotem intensywnych rozmów Stanów Zjednoczonych z sojusznikami, w tym z Niemcami". Jak mówił Sullivan, Biden miał oświadczyć Putinowi, że "jeśli chce, by gaz płynął przez rurociąg", to nie powinien atakować Ukrainy.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Dowody dotyczące działań militarnych Rosji

Na początku grudnia sekretarz stanu USA mówił w Rydze, że USA dysponują dowodami dotyczącymi rosyjskich planów działań militarnych przeciwko Ukrainie. Blinken ostrzegł wówczas Rosję, że jeżeli dokona inwazji na Ukrainę, spotkają ją za to poważne konsekwencje ekonomiczne.

Blinken mówił również, że wewnątrz NATO panuje "ogromna solidarność", dotycząca gotowości podjęcia poważnych środków przeciwko Rosji, jeżeli ta ponownie zaatakuje Ukrainę. Przypomniał też, że USA niezmiennie wspierają integralność terytorialną Ukrainy. 

Gazociąg Nord Stream 2PAP

Autor:tas//rzw

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Gazprom

Pozostałe wiadomości