USA mają "dowody na to, że Rosja planuje agresywne posunięcia wobec Ukrainy"

Autor:
asty,
momo/kg
Źródło:
PAP, ABC News

Sekretarz stanu USA oświadczył w środę w Rydze, że Stany Zjednoczone dysponują dowodami na rosyjskie plany działań militarnych przeciwko Ukrainie. Antony Blinken ostrzegł Rosję, że jeżeli dokona inwazji na Ukrainę, spotkają ją za to poważne konsekwencje ekonomiczne.

- W ostatnich tygodniach Rosja zintensyfikowała planowanie potencjalnych działań militarnych na Ukrainie, w tym rozmieściła wokół jej granic dziesiątki tysięcy dodatkowych żołnierzy - powiedział w środę w Rydze sekretarz stanu USA Antony Blinken na konferencji prasowej po zakończeniu dwudniowego spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO.

OGLĄDAJ TVN W INTERNECIE W TVN24 GO

Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone są "głęboko zaniepokojone dowodami na to, że Rosja planuje agresywne posunięcia wobec Ukrainy". Szef amerykańskiej dyplomacji uzupełnił, że plany Moskwy zakładają zarówno wysiłki mające zdestabilizować Ukrainę od wewnątrz, jak i zakrojoną na dużą skalę operację militarną.

Blinken przekazał, że w ostatnim czasie odnotowano między innymi ponad dziesięciokrotny wzrost wymierzonych w Ukrainę materiałów propagandowych pojawiających się w sieciach społecznościowych. Dodał, że taki poziom szerzenia tych treści ostatni raz był obserwowany w 2014 roku, przed zajęciem Krymu przez Rosję i wybuchem wojny z prorosyjskimi separatystami w Donbasie.

Blinken ostrzega Rosję przed atakiem na Ukrainę

- Musimy być przygotowani na wszystkie możliwości. Nie wiemy, czy Władimir Putin podjął decyzję o inwazji na Ukrainę, ale gromadzi siły, które mogą do tego posłużyć - powiedział Blinken.

- Daliśmy Kremlowi jasno do zrozumienia, że zareagujemy zdecydowanie, w tym poprzez środki ekonomiczne o dużym wpływie - takie, od których stosowania powstrzymywaliśmy się w przeszłości - podkreślił sekretarz stanu USA. Dodał, że taka reakcja poważnie uderzy w rosyjską gospodarkę.

Blinken uzupełnił, że wewnątrz NATO panuje "ogromna solidarność", dotycząca gotowości podjęcia poważnych środków przeciwko Rosji, jeżeli ta ponownie zaatakuje Ukrainę. Przypomniał też, że USA niezmiennie wspierają integralność terytorialną Ukrainy. Twierdzenie, że Ukraina może stanowić zagrożenie dla Rosji jest głęboko niesłuszne i należy traktować je jak żart - ocenił szef amerykańskiej dyplomacji.

Aliu: USA razem z sojusznikami odpowiedzą na rosyjską agresję

Po konferencji Blinkena chargé d'affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu napisał na Twitterze, że "Stany Zjednoczone razem z sojusznikami zdecydowanie odpowiedzą na rosyjską agresję i prowokacje". "Sekretarz Blinken powtórzył, że NATO jest gotowe do wzmocnienia zdolności obronnych na wschodniej flance" – dodał.

Autor:asty, momo/kg

Źródło: PAP, ABC News

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Pozostałe wiadomości