Sekretarz generalny ONZ wysłał list do Władimira Putina. Chodzi o umowę zbożową

Źródło:
PAP
Transport ukraińskiego zboża. Wideo archiwalne
Transport ukraińskiego zboża. Wideo archiwalne
Reuters Archive
Transport ukraińskiego zboża. Wideo archiwalneReuters Archive

Antonio Guterres wysłał Władimirowi Putinowi list z propozycją dalszego ułatwienia eksportu żywności i nawozów z Ukrainy. Sekretarz generalny ONZ chce również zapewnienia ciągłości dostaw ukraińskiego zboża przez Morze Czarne.

O liście poinformował w środę rzecznik ONZ Stephane Dujarric. - Celem jest usunięcie przeszkód wpływających na transakcje finansowe za pośrednictwem Rosyjskiego Banku Rolnego, co jest głównym niepokojem Federacji Rosyjskiej, a jednocześnie umożliwienie dalszego przepływu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne - powiedział Dujarric.

Obawy o przyszłość umowy zbożowej

Umowa zbożowa, gwarantująca bezpieczny eksport zboża i nawozów z Ukrainy przez Morze Czarne, wygaśnie w poniedziałek 17 lipca. Została zawarta w lipcu 2022 roku przez Ukrainę, Rosję, Turcję i ONZ i była kilkukrotnie przedłużana. Ostatni raz, o dwa miesiące, 17 maja. Moskwa groziła nieprzedłużeniem jej po 18 maja, argumentując, że nie została spełniona lista żądań, dotyczących eksportu rosyjskich produktów rolnych.

Dzięki umowie zbożowej około 30,3 miliona ton zboża i artykułów spożywczych zostało wyeksportowanych z Ukrainy, w tym 625 tysięcy ton na statkach Światowego Programu Żywnościowego na potrzeby operacji pomocowych w Afganistanie, Etiopii, Kenii, Somalii i Jemenie.

MSZ Rosji oświadczyło 4 lipca, że "nie widzi możliwości kontynuowania tej inicjatywy".

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP