Schmidt ostrzega: niebezpieczeństwo, że sytuacja będzie się nakręcać jak w 1914 r.

Imperial War Museum/WikipediaPowtórka z I wojny światowej?

- Niebezpieczeństwo, że sytuacja będzie się nakręcać jak w 1914 roku, rośnie z dnia na dzień - stwierdził w rozmowie z gazetą "Bild" Helmut Schmidt, były kanclerz RFN. Jego zdaniem państwa Europy i USA zachowują się jak "lunatycy".

Kierujący zachodnimi Niemcami w latach 1974-82 Schmidt reprezentuje stanowisko, według którego Rosją należy współpracować, a obecne napięcia są niepotrzebnie eskalowane.

- Nie chce nakręcać emocji prowadzących do III wojny światowej, czy zwłaszcza wspierać pomysłu większych wydatków na wojsko, ale niebezpieczeństwo, że sytuacja będzie się nakręcać jak w 1914 roku, rośnie z dnia na dzień - twierdzi 95-letni emerytowany polityk.

W ocenie byłego kanclerza Europa i Ameryka zachowują się tak, jak wiele państw u progu I wojny światowej, jak "lunatycy" i mają zmierzać w kierunku śmiertelnego konfliktu.

"Megalomania" Brukseli

Schmidt już wcześniej, wraz z innym byłym socjaldemokratycznym kanclerzem, Gerhardem Schroederem, przestrzegał przed wprowadzaniem sankcji wobec Rosji. Zdaniem polityków lewicy są one kontrproduktywne, a z Kremlem trzeba rozmawiać i współpracować.

W wywiadzie dla "Bilda" Schmidt skrytykował też działania Unii Europejskiej w Gruzji czy Ukrainie. Jego zdaniem stowarzyszenie z tymi krajami jest błędem. Zwłaszcza budowanie wpływów w Gruzji, która "przecież jest poza Europą", Schmidt uznał za megalomanię Komisji Europejskiej.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: mk\mtom / Źródło: Bildt, Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: Imperial War Museum/Wikipedia

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości