Wyszła z domu i przepadła. Ponad 100 dni później jej ciało znaleziono na wysypisku śmieci

Źródło:
Reuters, Contra Punto, Diario La Huella

Po ponad trzech miesiącach poszukiwań 33-letniej kobiety we wtorek salwadorscy śledczy znaleźli jej ciało. Zwłoki znajdowały się na wysypisku śmieci. Sprawa wzbudziła w kraju wiele emocji i ponownie wywołała debatę na temat niepokojącej skali przemocy wobec kobiet w Salwadorze.

Flor Garcia zniknęła ponad 100 dni temu. Kobieta wyszła z domu w gminie Cojutepeque, niedaleko stolicy San Salvador, by zakupić materiały medyczne do kliniki dentystycznej, w której pracowała razem z mężem, dentystą. Nie wiadomo, dlaczego wsiadła do autobusu, chociaż miała samochód. Nigdy nie wróciła.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Jej ciało znaleziono na wysypisku śmierci w pobliżu Autostrady Panamerykańskiej, niedaleko miejsca, w którym zaginęła - poinformowała policja. - Dochodzenie pozwoliło nam zlokalizować miejsce, w którym ukryto zwłoki. To była brudna robota - powiedział prokurator Rodolfo Delgado. Jak dodał, w poszukiwaniach użyto psów policyjnych oraz ciężkiego sprzętu, w tym koparek.

"Z przykrością informujemy że zwłoki znalezione na farmie La Paz w Cojutepeque to ciało Flor Marii Garcii. Składamy najszczersze kondolencje rodzinie i ponawiamy nasze zobowiązanie do wymierzenia sprawiedliwości w tej sprawie" - napisała salwadorska policja na Twitterze. 

W międzyczasie rodzina Garcii zainicjowała kampanię w mediach społecznościowych pod hasłem #TodosSomosFlor (wszyscy jesteśmy Flor), udostępniając zdjęcia matki dwójki dzieci, która w momencie zaginięcia miała 33 lata.

Mąż z zarzutami

Prokurator generalny poinformował, że wszczął postępowanie karne przeciwko mężowi Garcii, Joelowi Valle i wydał nakaz aresztowania mężczyzny, podejrzanego o zabójstwo żony. Jego kuzyn, Francisco Valle, jest podejrzany o współudział w przestępstwie.

Policja twierdzi, że przed swoim zniknięciem Garcia była poddawana przemocy ekonomicznej oraz psychicznej przez swojego męża. Ani prokuratura, ani policja nie ujawniły więcej szczegółów sprawy. Prokurator generalny poinformował jedynie, że jedną ze wskazówek było "podejrzane zachowanie" partnera ofiary.

Zdaniem śledczych Garcia nie była jedyną kobietą skrzywdzona przez dentystę.

Przemoc wobec kobiet

W zeszłym miesiącu Salwadorem wstrząsnęła inna makabryczna zbrodnia. W domu byłego policjanta w mieście Chalchuapa odkryto masowy grób. Ciała należały w większości do kobiet i dziewczynek. Były funkcjonariusz jest podejrzewany o zamordowanie nawet kilkudziesięciu osób.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Co najmniej siedem dołów z ciałami" w ogrodzie byłego policjanta

Sprawa odbiła się szerokim echem w kraju, wzniecając debatę na temat fali przemocy wobec kobiet. W tym niewielkim niespełna 7-milionowym państwie Ameryki Środkowej w 2020 roku zamordowano co najmniej 70 kobiet. A to tylko oficjalne statystyki.

Autorka/Autor:momo/kg

Źródło: Reuters, Contra Punto, Diario La Huella

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@PNCSV