Sąd uchylił 149 wyroków śmierci. Mieli zabijać policjantów w czasie protestów

W 2013 roku przez Egipt przetoczyła się fala protestówLilian Wagdy / Wikipedia CC BY-SA 2.0

Sąd kasacyjny w Egipcie uchylił karę śmierci dla 149 domniemanych islamistów, którzy byli oskarżeni o zabicie 13 policjantów w 2013 roku - poinformowały źródła sądowe, na które powołuje się AFP.

Grupa była oskarżona o zabicie policjantów w tym samym dniu, w którym siły bezpieczeństwa zabiły około 700 demonstrantów domagających się powrotu do władzy islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego, obalonego wcześniej przez egipską armię.

Sąd kasacyjny orzekł, że oskarżeni będą sądzeni przez inny sąd niż ten, który przed rokiem skazał ich w pierwszej instancji na najwyższy wymiar kary. Uzasadnienie środowej decyzji sądu kasacyjnego nie będzie na razie opublikowane - poinformował przedstawiciel wymiaru sprawiedliwości, na którego powołuje się AFP.

Kary śmierci dla islamistów

Od zamachu stanu, który w 2013 roku obalił Mursiego, setki osób w Egipcie skazywane są na najwyższy wymiar kary w procesach określanych przez organizacje obrony praw człowieka jako przeprowadzane bez poszanowania prawa do obrony.

Władze Egiptu są oskarżane o wykorzystywanie sądownictwa do represjonowania przeciwników politycznych. W sumie w wyniku represji w 2013 roku zginęło co najmniej 1,4 tys. islamistów. Według organizacji Human Rights Watch zatrzymano ponad 40 tys. zwolenników Mursiego, a setki skazano na śmierć.

Autor: pk\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Lilian Wagdy / Wikipedia CC BY-SA 2.0

Tagi:
Raporty: