Rosyjskie wojsko przy granicy z Ukrainą. Paryż: państwa Zachodu pozostaną czujne

Autor:
ft/kg
Źródło:
PAP

W związku z potencjalnymi "agresywnymi działaniami" Rosji wobec Ukrainy, Francja oraz jej zachodni sojusznicy pozostaną "czujni" - poinformowało we wtorek biuro prasowe Pałacu Elizejskiego. Jak dodano w komunikacie, w najbliższym czasie francuski prezydent Emmanuel Macron ma rozmawiać na temat kryzysu na wschodniej Ukrainie z nowym kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

"Pięciu przywódców potwierdziło swoją determinację do współpracy w celu zagwarantowania suwerenności Ukrainy oraz zapewnienia jej stabilności i bezpieczeństwa" - oświadczył Pałac Elizejski po rozmowie, którą prezydent Francji Macron odbył we wtorek z przywódcami USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Pod tym względem pozostają czujni na agresywne działania, które Rosja może podjąć wobec Ukrainy" - oświadczono w komunikacie. Służby prasowe Macrona dodały, że francuski prezydent w piątek spotka się w Paryżu z nowym kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i obaj "wspólnie przeanalizują sposoby ponownego zaangażowania Rosji w format normandzki".

AFP przekazała z kolei, powołując się na oficjalne źródła, że prezydent Macron "w najbliższych dniach" będzie rozmawiał z prezydentami Rosji Władimirem Putinem i Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Ukraińscy żołnierze podczas ćwiczeńzsu.gov.ua

Biden i Putin o sytuacji na Ukrainie

We wtorek rozmowę za pośrednictwem łącza wideo odbyli prezydenci USA i Rosji, Joe Biden i Władimir Putin. Jednym z poruszanych przez nich tematów była sytuacja na Ukrainie. Biały Dom zapowiadał, że po tej rozmowie Biden będzie także telefonicznie rozmawiał z przywódcami Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Pod koniec listopada główny zarząd wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy poinformował, że kontrolowane przez Rosję siły w Donbasie zwiększają gotowość bojową i prowadzą duże manewry z udziałem rezerwistów. Jak dodano, rozpoczęły się tam duże ćwiczenia dowódczo-sztabowe z udziałem rezerwy, jednostek struktur siłowych i administracji. Według ukraińskiego wywiadu kontrolę nad ćwiczeniami sprawuje Rosja. Ponadto przy granicy z Ukrainą odnotowano koncentrację blisko stu tysięcy żołnierzy rosyjskich.

Autor:ft/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: zsu.gov.ua

Pozostałe wiadomości