Rosjanie chcą sprzedawać broń Libii? "Kontrakt przyniósłby zwycięstwo armii"

Kontakt mógłby być warty miliardy dolarówkremlin.ru

Rosjanie chcieliby dozbrajać libijską armię - twierdzi poświęcony sprawom bliskowschodnim portal analityczny Al-Monitor. Do spotkania delegacji Rosji i Libii w tej sprawie miało dojść na początku lutego w Kairze na marginesie oficjalnej wizyty w Egipcie prezydenta Władimira Putina.

Al-Monitor twierdzi, że w czasie wizyty Władimira Putina w Kairze, do której doszło 9 lutego, w Egipcie był także szef libijskiej armii. Generał Abdulrazek Al Nadoori przyjechał z nieoficjalną wizytą, w czasie której spotkał się z przedstawicielami Rosji, by podpisać porozumienie o dostarczaniu broni libijskiej armii.

- Dozbrajanie armii Libii było punktem w dyskusji pomiędzy egipskim a rosyjskim prezydentem w Kairze - potwierdził w rozmowie z Al-Monitor rzecznik libijskiego wojska, pułkownik Ahmed al-Mismari.

Mismari podkreślił rolę Rosji w dozbrajaniu libijskiej armii. - Mieliśmy z Rosjanami kontrakt na dostawy broni warty dziesiątki miliardów dolarów, zanim wybuchła rewolucja w 2011 roku. Wprowadzony dzisiaj przyniósłby zwycięstwo armii Libii - oświadczył.

Potrzeba broni do walki z dżihadystami

Libia deklaruje, że potrzebuje broni do walki z dżihadystami. Lokalny odłam Państwa Islamskiego w październiku zeszłego roku przyłączył się do wojny domowej w Libii.

Kraj jest jednak objęty embargiem na dostawy broni, nałożonym przez Radę Bezpieczeństwa ONZ w 2011 roku. Libia wielokrotnie zwracała się do ONZ z wnioskiem o zniesienie embarga.

Egipscy dyplomaci, zaznajomieni ze sprawą egipsko-rosyjskich negocjacji, powiedzieli Al-Monitorowi, że obie strony są zgodne, iż sytuację w Libii może rozwiązać tylko międzynarodowa interwencja w tym kraju, dozbrojenie armii i wsparcie rządu Abdullaha al-Thinniego.

Libia w chaosie

Libia wciąż jest pogrążona w chaosie, który zapanował, gdy obalono i zabito dyktatora Muammara Kaddafiego w 2011 r.

W kraju są obecnie dwa nieuznające się parlamenty i dwa rządy toczące spór o władzę. Jeden z tych rządów - w Trypolisie - sprzyja radykalnym islamistom, natomiast drugi, w Tobruku na wschodzie kraju, uznawany jest przez społeczność międzynarodową.

Libia od 2011 roku jest podzielonaRafy | Wikipedia (CC BY 3.0)

Autor: pk\mtom / Źródło: Al Monitor, PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru