"Rosja zakłada, że kontrakt na Mistrale będzie zrealizowany"

UK DoDRosyjskie Mistrale powstały w oparciu o lekko zmodyfikowany oryginalny francuski wzór

Rosja wierzy, że Francja zrealizuje kontrakt na dostawę dwóch okrętów desantowych typu Mistral - oświadczył rosyjski minister przemysłu Denis Manturow. - Rosja zakłada, że kontrakt będzie zrealizowany zgodnie z porozumieniami - powiedział.

W środę, w przeddzień szczytu NATO w Walii, Pałac Elizejski ogłosił, że Francja zawiesiła dostarczenie Rosji pierwszego z dwóch mistrali z powodu ostatnich działań Moskwy na Ukrainie. Okręt desantowy miał trafić do Rosji w październiku. Francja uznała, że ostatnie działania Rosji na wschodzie Ukrainy "godzą w podstawy bezpieczeństwa w Europie".

Zawarty w 2011 roku za prezydentury Nicolasa Sarkozy'ego kontrakt opiewa na 1,2 mld euro i przewiduje kupno dwóch okrętów desantowych typu Mistral. Była to pierwsza tak duża umowa na import sprzętu wojskowego zawarta przez Moskwę od upadku ZSRR. Od końca czerwca 400 rosyjskich marynarzy przechodzi we francuskim porcie Saint-Nazaire szkolenie w zakresie obsługi pierwszego mistrala o nazwie Władywostok. Jeszcze w lipcu prezydent Francois Hollande mówił, że Francja wywiąże się z kontraktu na przekazanie pierwszego okrętu, ale zastrzegł, że w zależności od postawy Moskwy Paryż jest gotowy zrewidować dostawę drugiego mistrala. Rosyjski wiceminister obrony Jurij Borysow zareagował w środę na zapowiedź wstrzymania dostawy okrętu słowami: - Choć oczywiście jest to nieprzyjemne i zwiększa pewne napięcie w relacjach z naszymi francuskimi partnerami, anulowanie tych kontraktów nie będzie tragedią dla modernizacji naszej armii.

Francja nie dostarczy pierwszego z dwóch okrętów wojennych mistral, które zamówiła Rosja
Francja nie dostarczy pierwszego z dwóch okrętów wojennych mistral, które zamówiła RosjaTVN24 BiS

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: UK DoD