TVN24 | Świat

Wzmocnią patrole na Gotlandii. Z powodu rosyjskiego zagrożenia

TVN24 | Świat

Autor:
tas/mtom
Źródło:
Reuters
Rosjanie ćwiczą na Morzu Bałtyckim
Ministerstwo Obrony RosjiRosjanie ćwiczą na Morzu Bałtyckim

Szwedzkie wojsko zintensyfikowało działania na położonej na Morzu Bałtyckim Gotlandii. Powodem jest wzrost napięć między NATO i Rosją w sprawie Ukrainy.

- Od dzisiaj będziemy wysyłać patrole, które będą widoczne w niektórych miejscach, w tym w mieście Visby - powiedział rzecznik stacjonującej na Gotlandii jednostki Thomas Angshammar.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Gotlandia, największa wyspa Szwecji, jest położona około 330 kilometrów od Kaliningradu, siedziby rosyjskiej Floty Bałtyckiej. W 2019 roku Szwecja rozmieściła na wyspie nowoczesny system obrony przeciwrakietowej ziemia-powietrze. Szwecja nie jest członkiem NATO, ale ma bliskie związki z Sojuszem Północnoatlantyckim i odbudowuje swoją armię po dziesięcioleciach zaniedbań w obliczu rosnących obaw z powodu rosyjskiego rozpychania się w rejonie Morza Bałtyckiego.

Sztokholm informował wcześniej o incydentach z udziałem rosyjskich samolotów wojskowych, dotyczących między innymi naruszeń szwedzkiej przestrzeni powietrznej.

Strategia bezpieczeństwa

Zdaniem szwedzkich dowódców wojskowych, strategia bezpieczeństwa ich kraju zostałaby całkowicie podważona, gdyby NATO zgodziło się z rosyjskimi propozycjami dotyczącymi "gwarancji bezpieczeństwa", powstrzymało się z przyjmowaniem nowych członków i ograniczyło swoją działalność w Europie, czego żąda obecnie Rosja.

Władze na Kremlu przedstawiły Zachodowi "propozycje" w czasie, kiedy wokół granic ukraińskich zostało zgromadzonych blisko sto tysięcy rosyjskich żołnierzy. USA i kraje NATO obawiają się, że Rosja może zaatakować Ukrainę. Dotychczasowe rozmowy w Genewie i Brukseli w sprawie "gwarancji bezpieczeństwa" i sytuacji wokół Ukrainy nie przyniosły przełomu.

Autor:tas/mtom

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Bezav Mahmod/Försvarsmakten

Tagi:
Raporty: