Belgia gotowa dozbroić Ukraińców, kolejne państwa zamykają niebo dla rosyjskich samolotów

Autor:
bż/kab
Źródło:
PAP

Sophie Wilmes, szefowa belgijskiego ministerstwa spraw zagranicznych przekazała, że Belgia może zacząć dostarczać broń na Ukrainę. Po napaści, przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów zamyka Wielka Brytania i Bułgaria. Takie samo działanie zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, rozporządzenie zostało opublikowane w piątek wieczorem.

Szefowa belgijskiej dyplomacji poprosiła resort obrony o pilne przygotowanie listy broni, którą można byłoby dostarczyć krajowi zaatakowanemu przez Rosję. Sophie Wilmes przekazała w piątek, że Belgia może zacząć dostarczać broń na Ukrainę. Dodała, ze ma nadzieję, iż "nie jest za późno".

To zmiana stanowiska. Gdy ukraiński rząd zwrócił się kilka tygodni temu do belgijskiego gabinetu z oficjalną prośbą o wysłanie 5 tys. hełmów, kamizelek kuloodpornych, broni oraz amunicji, ta prośba została zignorowana.

Media twierdzą, że belgijski rząd omawiał sprawę na posiedzeniu 31 stycznia. Głównym argumentem przeciwko pomocy Ukrainie było wówczas to, że ciągle liczono, iż konflikt uda się rozwiązać drogą dyplomatyczną.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę

Kolejne państwa zamykają przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów

W czwartek w ramach ogłoszonego przez premiera Borisa Johnsona pakietu sankcji na Rosję za jej inwazję na Ukrainę w trybie natychmiastowym zakazano korzystania z brytyjskiej przestrzeni powietrznej oraz lotnisk wszystkim rosyjskim liniom lotniczym, w tym narodowemu przewoźnikowi Aerofłotowi. W piątek brytyjski minister transportu Grant Shapps doprecyzował, że zakaz dotyczy również prywatnych odrzutowców rosyjskich oligarchów.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w piątek na Twitterze, że polecił "przygotowanie uchwały Rady Ministrów, która doprowadzi do zamknięcia przestrzeni powietrznej dla rosyjskich linii lotniczych". Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zakazu wlotu w polską przestrzeń powietrzną zostało opublikowane w piątek wieczorem.

Taką samą decyzję podjęli też Bułgarzy. Od północy 26 lutego samoloty rosyjskich przewoźników nie mogą też startować, lądować, ani przelatywać przez ich przestrzeń powietrzną.

Atak Rosji na Ukrainę

Ukraina została zaatakowana przez Rosję w czwartek nad ranem. Jak podał prezydent Wołodymyr Zełenski, w czwartek zginęło 137 Ukraińców. W piątek inwazja była kontynuowana i trwa w sobotę. W wielu ukraińskich regionach i miastach do ataków dochodzi zarówno na infrastrukturę wojskową, jak i obiekty cywilne. Rosyjskie siły nacierają na Kijów.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:bż/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości