Roger Waters w służbie rosyjskiej propagandy. Przemawiał na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ

Autor:
ads/kg,
adso
Źródło:
Reuters

Rogera Waters, muzyk zespołu Pink Floyd, wygłosił przemówienie na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ. Został tam zaproszony przez przedstawiciela Rosji. Waters chętnie dzieli się swoimi prorosyjskimi i antyukraińskimi wypowiedziami, za co jest powszechnie krytykowany.

Znany muzyk Roger Waters był wielokrotnie krytykowany za swoje antyukraińskie, prorosyjskie wypowiedzi. Pierwsze kontrowersje wzbudził we wrześniu ubiegłego roku, kiedy napisał list otwarty do pierwszej damy Ukrainy Ołeny Zełenskiej. Zaapelował w nim o "zakończenie rzezi" i powtórzył kremlowską narrację, według której Wołodymyr Zełenski sprzyja "autorytarnym, antydemokratycznym" działaniom "sił skrajnego nacjonalizmu" w Ukrainie.

Rosja zaprosiła Watersa na środowe posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Waters połączył się z Radą przez internet. W czasie swojego przemówienia, które opisał Reuters, nazwał rosyjską agresję "nielegalną", ale stwierdził, że "nie była niesprowokowana". Potępił też "prowokatorów", ale nie sprecyzował, o kogo mu chodziło.

- Dzisiaj jedyne rozsądne działanie to wezwanie do natychmiastowego zawieszenia broni na Ukrainie - stwierdził.

"Kto następny? Jaś Fasola?"

- Rosyjska dyplomacja kiedyś była poważna. Kto następny? Jaś Fasola? - powiedział Reutersowi pragnący zachować anonimowość dyplomata z Rady Bezpieczeństwa ONZ przed wystąpieniem Watersa.

W skład Rady Bezpieczeństwa ONZ wchodzi 15 członków. Od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę Rada zbierała się wiele razy, ale nie mogła podjąć żadnych decyzji ze względu na przysługujące Rosji weto.

Dodatkowo Rosję na forum RB ONZ - niezmiennie od lat - często wspierają Chiny.

Waters persona non grata w Krakowie

We wrześniu duże kontrowersje wzbudziła zapowiedź koncertu Watersa w Krakowie. Krakowscy radni przygotowali rezolucję, w której uznali muzyka za persona non grata w mieście. W uchwale podkreślali, że "na Krakowie, jako mieście partnerskim wobec Lwowa i Kijowa, ciąży szczególny obowiązek zajęcia stanowiska wobec promowania szkalującej naród ukraiński dezinformacji".

Występ Watersa w Tauron Arenie Kraków został odwołany.

Autor:ads/kg, adso

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości