"Bezprecedensowe" ograniczenia w Moskwie, szybko przybywa zakażonych

TVN24 | Świat

Autor:
tas/adso
Źródło:
PAP, Interfax, Kommiersant, Echo Moskwy 
Tydzień wolny od pracy w Rosji. Specjalne środki w związku z koronawirusemTVN24
wideo 2/5
TVN24Tydzień wolny od pracy w Rosji. Specjalne środki w związku z koronawirusem

Liczba zdiagnozowanych zakażeniem koronawirusa w Rosji w ciągu ostatniej doby wzrosła o 182 osoby i zbliża się do tysiąca. W kraju od piątku zostaną wstrzymane połączenia lotnicze. Od soboty, w Moskwie, gdzie liczba zainfekowanych gwałtownie przybywa, zostaną zamknięte restauracje, bary, parki i zakłady usługowe. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

W Rosji do czwartkowego poranka zarejestrowano 840 przypadków zakażenia koronawirusem. Największą liczbę zakażeń w ciągu ostatniej doby odnotowano w Moskwie - 136. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w stolicy wynosi 546. Urząd Rospotriebnadzor (odpowiednik polskiego sanepidu) poinformował, że w kraju zostało dotąd przeprowadzonych ok. 200 tysięcy testów. Blisko 140 tysięcy osób pozostaje pod obserwacją medyczną. Wyleczono i wypisano ze szpitali 38 pacjentów, którzy byli zakażeni koronawirusem. Poza Moskwą zakażenie wykryto w ponad 50 regionach kraju (na ponad 80 podmiotów).

Jak podaje agencja Interfax, nowe przypadki zachorowań dotyczą Rosjan, którzy w ostatnich dwóch tygodniach odwiedzali kraje, gdzie infekcja koronawirusowa jest "najbardziej aktywna". 

Władze potwierdziły także w czwartek wcześniejsze doniesienia mediów o śmierci dwóch pacjentów leczonych w szpitalu w Moskwie. Chodzi o pacjentów w wieku 88 i 73 lat, cierpiących także na inne schorzenia.

CZYTAJ RAPORT TVN24.PL: KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Wstrzymanie połączeń, zamykanie parków

Od piątku w Rosji zostaną wstrzymane połączenia lotnicze z innymi państwami. Wyjątkiem będą loty czarterowe, którymi Rosjanie, znajdujący się obecnie za granicą, będą mogli wrócić do kraju.

Przed ogłoszonym w Rosji wolnym tygodniem, który zacznie się 30 marca, władze Moskwy zapowiedziały zamknięcie centrów handlowych, restauracji, barów, dużych parków, a także zawieszenie pracy wielu zakładów usługowych. Zakaz będzie obowiązywał od 28 marca do 5 kwietnia.

Puste centrum Moskwy
PAP/EPA

Mer Moskwy Siergiej Sobianin, ogłaszając wprowadzenie restrykcji uzasadniał, że "siedem dni wolnych od pracy to nie są wakacje, a poważny krok podjęty w celu nierozprzestrzenienia COVID-19".

W czasie dni wolnych pracę wstrzyma handel detaliczny. Pozostaną otwarte sklepy spożywcze i punkty sprzedaży takich towarów pierwszej potrzeby jak papier toaletowy, mydło czy artykuły dla dzieci. Pracować będą firmy z branży transportowej, telekomunikacyjnej, medycznej, bankowej i ubezpieczeniowej oraz zakłady pogrzebowe.

Największe moskiewskie parki i tereny rekreacyjne będą nieczynne. Władze apelują, by w czasie dni wolnych nie odwiedzać także miejsc kultu religijnego.

W Moskwie zamknięto restauracje, bary, parki i zakłady usługowe
PAP/EPA

"Bezprecedensowe" ograniczenia 

Sobianin nazwał wprowadzanie ograniczeń "bezprecedensowymi we współczesnej historii Moskwy, które spowodują wiele niedogodności w codziennym życiu każdego człowieka". "Wierzcie mi jednak, że są one absolutnie konieczne, aby spowolnić rozprzestrzenianie się infekcji koronawirusa i zmniejszyć liczbę chorych" - napisał na blogu, apelując do mieszkańców innych regionów Rosji, by nie przyjeżdżali w tym czasie do stolicy.

Jak podało wcześniej radio Echo Moskwy, od 26 marca do 14 kwietnia, mieszkające w Moskwie osoby w wieku powyżej 65 lat, a także osoby cierpiące na choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, choroby nerek czy astma oskrzelowa, będą zobowiązane do przestrzegania domowej kwarantanny. 

tas/adso

Źródło: PAP, Interfax, Kommiersant, Echo Moskwy 

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Raporty: