TVN24 | Świat

Jest więziony w Rosji, apeluje do Bidena. "USA muszą odpowiedzieć na tę dyplomację zakładniczą"

TVN24 | Świat

Autor:
akr/kab
Źródło:
PAP, CNN
TVN24Spotkanie Bidena i Putina zaplanowane. Podano datę i miejsce

"Natychmiast potrzebne są zdecydowane działania" - ocenił w rozmowie z CNN skazany w Rosji Amerykanin Paul Whelan. Zaapelował do Joe Bidena o poruszenie w rozmowie z Władimirem Putinem kwestii amerykańskich obywateli uwięzionych ze względów politycznych w Rosji.

Jak podaje CNN, Paul Whelan jest nie tylko obywatelem amerykańskim, ale także irlandzkim, brytyjskim i kanadyjskim. Od ponad dwóch lat odbywa w obozie pracy w Mordowii 16-letni wyrok za szpiegostwo. Stanowczo zaprzecza zarzutom. CNN przeprowadziła z mężczyzną telefoniczny wywiad.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"To jest kwestia Rosji przeciwko Stanom Zjednoczonym"

Amerykanin zaapelował do prezydenta USA Joe Bidena o "dynamiczne przedyskutowanie i rozwiązanie" kwestii przetrzymywania obywateli amerykańskich w celach politycznych, gdy ten spotyka się z prezydentem Władimirem Putinem w czerwcu w Genewie.

"To nie jest kwestia Rosji przeciwko mnie, to jest kwestia Rosji przeciwko Stanom Zjednoczonym, a Stany Zjednoczone muszą odpowiedzieć na tę sytuację dyplomacji zakładniczej i rozwiązać ją tak szybko, jak to możliwe" - mówił Whelan. Jego zdaniem "natychmiast potrzebne są zdecydowane działania", aby "powstrzymać uprowadzenia" obywateli USA.

Dodał, że ma "pozytywne przeczucia" co do spotkania obu przywódców. Nazywał je "dobrym krokiem we właściwym kierunku". "Wiem, że prezydent Biden i sekretarz Antony Blinken pracują na rzecz mojego uwolnienia i powrotu do domu" - kontynuował.

Blinken podniósł pod koniec maja sprawę Whelana oraz innego amerykańskiego więźnia Trevora Reeda w rozmowie z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem. Zgodnie z przewidywaniami Białego Domu, Biden omówi w Genewie z Putinem cały wachlarz "palących kwestii", w tym kontrolę zbrojeń, konflikt na Ukrainie i łamania praw człowieka.

"Biden przyjął znacznie twardsze stanowisko wobec Moskwy niż jego poprzednik, prezydent Donald Trump i w kwietniu ogłosił rozległe sankcje za ingerencję w wybory w USA w 2020 roku, cyberatak SolarWinds, trwającą okupację i 'poważne naruszenia praw człowieka' na Krymie"- wylicza CNN.

"Zrobiono to wyłącznie z pobudek politycznych"

Whelan został zatrzymany w moskiewskim hotelu w grudniu 2018 roku. Rosyjskie władze oskarżyły go o działalność wywiadowczą. Urzędnicy amerykańscy potępili wyrok, a sam Whelan zaprzecza zarzutom. "Nie było żadnego przestępstwa. Nie było żadnych dowodów. Tajny proces był fikcją. (…) Zrobiono to wyłącznie z pobudek politycznych" - przekonywał w rozmowie z CNN Whelan, który pracuje w obozie pracy w zakładach odzieżowych.

"Minęły już ponad dwa lata. To prawie 888 dni, czyli dwa razy dłużej niż obywatele USA byli przetrzymywani jako zakładnicy w Teheranie" - dodał więzień.

Autor:akr/kab

Źródło: PAP, CNN