TVN24 | Świat

Umowy Władimira Putina z separatystami w Donbasie. Co przewidują

TVN24 | Świat

Autor:
akr/kg
Źródło:
PAP

Władimir Putin uznał za niepodległe dwie tak zwane ludowe republiki na terenie obwodów donieckiego i ługańskiego i podpisał z ich przywódcami porozumienia o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy. Umowy przewidują między innymi wspólną ochronę granic i wykorzystanie infrastruktury wojskowej i baz wojskowych.

W poniedziałek Władimir Putin poinformował, że uznał niepodległość ogłoszonych przez separatystów tak zwanych republik ludowych - donieckiej i ługańskiej. W czasie transmitowanego przez telewizję wystąpienia rosyjski prezydent podpisał odpowiednie dekrety. Ponadto Putin i przywódcy separatystów w Donbasie podpisali umowy o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Niepodległość samozwańczych "republik" i wojskowa misja "podtrzymania pokoju"

Umowy z liderami tak zwanych republik ludowych przewidują wspólną ochronę granic i wykorzystanie infrastruktury wojskowej i baz wojskowych - wynika z tych dokumentów.

W dekretach o uznaniu niepodległości Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) i Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) Putin polecił ministerstwu obrony Rosji zapewnić "wykonywanie przez siły zbrojne funkcji na rzecz podtrzymania pokoju" na tych terytoriach. Dekrety przewidują, że wojskowi mają wykonywać te funkcje do momentu zawarcia porozumień o przyjaźni i współpracy. Porozumienia te Putin wniósł do parlamentu w nocy z poniedziałku na wtorek.

>> Władimir Putin uznał dwie republiki w Donbasie za niepodległe. Teraz zarządza w nich "operację pokojową" <<

Strony będą "współpracować w zakresie obrony suwerenności i integralności terytorialnej"

Tekst porozumień głosi natomiast, że Rosja i separatystyczne republiki mają prawo do wspólnej ochrony granic. Strony umów mogą wykorzystywać infrastrukturę wojskową i bazy wojskowe na swoich terytoriach.

Rosja, DRL i ŁRL planują "współpracować w zakresie obrony suwerenności i integralności terytorialnej", wspólnie podejmować działania w celu usunięcia zagrożeń dla pokoju i w celu przeciwdziałania aktom agresji przeciwko nim "ze strony wszelkiego państwa bądź grupy państw". Strony umów mogą też okazywać sobie wszelką pomoc, w tym militarną.

Umowy przewidują też zawarcie odrębnego traktatu o granicach i umów o współpracy wojskowej. Umowy zawarte są na 10 lat z możliwością automatycznego przedłużenia.

Autor:akr/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Alexander Usenko/Anadolu Agency/Getty Images

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości