Rosja: Ukraina zaatakowała dronem lotnisko wojskowe, spłonął samolot bojowy

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Ukraiński dron zaatakował lotnisko wojskowe w obwodzie nowogrodzkim w Rosji, powodując pożar i uszkadzając jeden samolot bojowy - podało w sobotę rosyjskie Ministerstwo Obrony. W innym komunikacie napisano o zestrzeleniu rzekomo ukraińskiego bezzałogowca nad obwodem biełogrodzkim. Ukraina nie odniosła się oficjalnie do tych informacji.

Według rosyjskiego resortu obrony, Ukraina zaatakowała dronem lotnisko wojskowe w obwodzie nowogrodzkim w Rosji. Przekazano, że doszło tam do pożaru i uszkodzony został samolot bojowy. Ministerstwo dodało, że nikt nie został ranny, a ogień został szybko ugaszony.

Obwód nowogrodzki leży na północny zachód od Moskwy, setki kilometrów od granicy Rosji z Ukrainą.

Google Maps

W osobnym oświadczeniu, cytowanym przez rosyjskie agencje prasowe, resort obrony poinformował, że ukraiński bezzałogowiec został zestrzelony nad graniczącym z Ukrainą obwodem biełgorodzkim. Dodano, że incydent nie spowodował ofiar ani szkód.

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja w tvn24.pl >>>

Google Maps

Ukraina do tej pory - podobnie jak zazwyczaj w przypadku innych wybuchów i zdarzeń na terenie Rosji - nie skomentowała oficjalnie żadnej z tych informacji. Jedynie Anton Heraszczenko, doradca szefa MSW w Ukrainie, zamieścił na Twitterze zdjęcie, które ma pokazywać lotnisko i przekazał informacje podawane przez stronę rosyjską.

"Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało o ataku drona na lotnisko wojskowe w obwodzie nowogrodzkim. Po uderzeniu drona na lotnisku wybuchł duży pożar. Rosyjscy wojskowi informują o jednym uszkodzonym samolocie. Na tym lotnisku znajdują się duże hipersoniczne rakiety Tu-22M3 przenoszone przez samoloty bombowe. Podobno samoloty, które przetrwały atak, są teraz przenoszone na lotnisko Olenya w obwodzie murmańskim" - napisał.

Nasilające się ataki w Rosji

W ostatnich miesiącach nasiliły się informacje o nalotach dronów w Rosji. Jeden z nich uderzył w piątek budynek w centrum Moskwy, po tym jak został zestrzelony przez rosyjską obronę powietrzną. Zdarzenie zakłóciło ruch lotniczy na wszystkich moskiewskich cywilnych lotniskach. Kreml przypisuje ten atak Kijowowi.

Wcześniej w sobotę resort obrony Rosji informował też, że siły obrony powietrznej zestrzeliły w nocy rakietę wystrzeloną przez Ukrainę nad Półwyspem Krymskim, który Rosja zaanektowała w 2014 roku. W tym regionie również w ostatnim czasie wzrosła liczba odnotowywanych ataków dronów i rakietowych.

Autorka/Autor:akr

Źródło: Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Google Maps

Tagi:
Raporty: