TVN24 | Świat

Szef Microsoftu: wojna w Ukrainie to pierwsza poważna wojna hybrydowa

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP
Cyberatak na ukraińskie strony rządowe
Cyberatak na ukraińskie strony rządoweTVN24
wideo 2/4
TVN24Cyberatak na ukraińskie strony rządowe

Prezes amerykańskiej firmy Microsoft Brad Smith stwierdził w czwartek, że inwazja Rosji na Ukrainę to pierwsza w historii "poważna wojna hybrydowa". Przekazał, że "pierwsze pociski" w czasie wojny w Ukrainie zostały wystrzelone w cyberprzestrzeni, gdy rosyjski wywiad rozpoczął atak z użyciem złośliwego oprogramowania przeciwko kluczowym witrynom ukraińskiego rządu kilka godzin przed rozpoczęciem ataku militarnego.

- Inwazja Rosji na Ukrainę, to pierwsza w historii poważna wojna hybrydowa, ponieważ atak cybernetyczny, wymierzony w ponad 300 celów związanych z ukraińskim rządem, został skoordynowany z atakiem militarnym - ocenił prezes amerykańskiej firmy Microsoft Brad Smith, cytowany w czwartek przez dziennik "Guardian".

Smith przekazał, że "pierwsze pociski w czasie wojny na Ukrainie zostały wystrzelone w cyberprzestrzeni", gdy rosyjski wywiad rozpoczął atak z użyciem złośliwego oprogramowania przeciwko kluczowym witrynom ukraińskiego rządu kilka godzin przed rozpoczęciem ataku militarnego.

"Pierwsze pociski zostały wystrzelone w cyberprzestrzeni"Ivanova Ksenia / Shutterstock.com

Nie jest jasne, jak poważny wpływ miał ten cyberatak, ale szef Microsoftu uważa, że Rosja "precyzyjniej ukierunkowała swoje cyberataki przed i w trakcie wojny", która wybuchła 24 lutego.

CZYTAJ: Priwiet, zostałeś zhakowany!

Rosyjskie ataki cybernetyczne na Ukrainę

"Operacje cybernetyczne ewoluują w trakcie konfliktu. Zaczęły się od fali ataków typu blokada usług (DoS), które miały na celu prowadzenie wojny psychologicznej przeciwko Ukraińcom i przekonanie ich, że nie mają szansy na wygranie" - powiedział Smith.

Wedle jego słów, kiedy wybuchła wojna, strategia cyberataków zaczęła opierać się na precyzyjnym celowaniu w wiele ważnych ukraińskich sektorów. "Następnie Rosjanie zaczęli łączyć ataki konwencjonalne i cybernetyczne, co oznaczało nową formę wojennej amfibii w cyberprzestrzeni" - ocenił prezes Microsoftu.

Od początku konfliktu doszło do "40 różnych fal niszczycielskich ataków" cybernetycznych przeciwko setkom różnych celów na Ukrainie - poinformował Smith. - Obserwowaliśmy, jak w ciągu kilku dni Rosjanie przeszli od niszczenia sieci elektrowni jądrowej do atakowania tej elektrowni - dodał szef Microsoftu, którego słowa, według "Guardiana", odnosiły się do działań w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, przejętej przez wojska rosyjskie w marcu.

Brad Smith przekazał, że kierowana przez niego firma jest zaangażowana w pomoc Ukrainie, zapewniając bezpłatne usługi warte miliony dolarów. Tydzień przed rozpoczęciem wojny firma pomogła 16 z 17 systemów ukraińskich ministerstw przenieść się z serwerów fizycznych w rządowych budynkach na zdalne serwery w chmurze, aby mogły przetrwać bombardowanie - dodał.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ivanova Ksenia / Shutterstock.com

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości