Ukraina zaapelowała do organizacji Lekarze bez Granic o pomoc w ewakuacji obrońców Mariupola z oblężonych zakładów Azowstal. Na stronie internetowej Ministerstwa ds. Reintegracji Ziem Czasowo Okupowanych Ukrainy pojawiło się pismo skierowane do organizacji, w którym wicepremier Iryna Wierieszczuk wyraziła zaniepokojenie "godnymi ubolewania warunkami" w Azowstalu.
"W oparciu o zasady, którymi kierują się Lekarze bez Granic, Ministerstwo Reintegracji Czasowo Okupowanych Terytoriów Ukrainy prosi o misję ewakuacji obrońców Mariupola, którzy obecnie przebywają w zakładach Azowstal" – napisało na swojej stronie internetowej ministerstwo. Wicepremier Iryna Wierieszczuk wyraziła zaniepokojenie "godnymi ubolewania warunkami" w Azowstalu w piśmie do organizacji charytatywnej zamieszczonym na stronie resortu.
Wierieszczuk poprosiła Lekarzy bez Granic o "ocenę ich stanu fizycznego i psychicznego, zebranie dowodów stanu, w jakim się znajdują, i zapewnienie pomocy medycznej Ukraińcom, których prawa człowieka zostały naruszone przez Federację Rosyjską".
Wspominano, że sytuacja osób w zakładach stanowi złamanie Artykułu 55 Karty Narodów Zjednoczonych.
Artykuł 55. Mając na widoku stworzenie warunków stałości i dobrobytu, które są niezbędne do pokojowych i przyjaznych stosunków między narodami, opartych na poszanowaniu zasady równouprawnienia i samostanowienia ludów, Narody Zjednoczone będą popierały: a) podniesienie stopy życiowej, pełne zatrudnienie oraz warunki postępu i rozwoju gospodarczego i społecznego; b) rozwiązywanie międzynarodowych zagadnień gospodarczych, społecznych, zdrowotnych i innych z nimi związanych, jak również międzynarodowej współpracy kulturalnej i oświatowej; c) powszechne poszanowanie i zachowywanie ludzkich praw i wolności podstawowych dla wszystkich bez różnicy rasy, płci, języka lub religii.
Odpowiedź Lekarzy bez Granic
Rzecznik Lekarzy bez Granic potwierdził, że organizacja charytatywna otrzymała list od rządu z prośbą o wsparcie dla ludzi uwięzionych w zakładzie.
- Będziemy dyskutować z (odpowiednimi ministerstwami), aby zobaczyć, jak w najlepszy sposób Lekarze bez Granic mogą zapewnić pomoc medyczną osobom potrzebującym pilnej pomocy – powiedział rzecznik.
Ewakuacja z Azowstalu
Siły rosyjskie zajęły Mariupol, pozostawiając ostatnich obrońców miasta – i dziesiątki cywilów – ukrytych w zakładach Azowstal.
Organizacja Narodów Zjednoczonych i Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) pomogły w ewakuacji niektórych cywilów, a Ukraina poinformowała, że podjęto kolejną próbę ewakuacji ludności cywilnej. Jak podały władze, w piątek podczas próby ewakuacji Rosja ostrzelała samochód z cywilami, w wyniku czego zginęła jedna osoba, a kilka zostało rannych.
Źródło: Reuters, tvn24.pl