Ilu zabitych i rannych? Niezależny rosyjski portal o "bezpowrotnych stratach"

Autor:
akr//now,
adso
Źródło:
PAP
Konończuk o powodach rosyjskich ataków na cele cywilne
Konończuk o powodach rosyjskich ataków na cele cywilneTVN24
wideo 2/21
TVN24Konończuk o powodach rosyjskich ataków na cele cywilne

Rosyjskie siły bezpowrotnie straciły w Ukrainie już ponad 90 tysięcy żołnierzy. Tego rodzaju straty oznaczają ludzi zabitych na froncie, zmarłych w szpitalach polowych, zaginionych, a także ciężko rannych i w konsekwencji pozbawionych możliwości dalszego udziału w wojnie - podał niezależny rosyjski serwis Ważnyje Istorii, powołując się na źródła w strukturach siłowych Rosji.

Jak poinformowali w środę dziennikarze portalu Ważnyje Istorii (Ważne Historie), takie dane uzyskano od dwóch źródeł osobowych w strukturach siłowych Rosji: oficera Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) oraz "byłego oficera służb specjalnych".

"Liczby podane przez naszych rozmówców są bliskie informacjom przekazanym na początku września przez ministra obrony Wielkiej Brytanii. Według Bena Wallace'a w Ukrainie zginęło już ponad 25 tysięcy rosyjskich żołnierzy. Niemniej, całkowita wielkość strat została oszacowana przez (Londyn) na ponad 80 tysięcy osób" - czytamy na łamach niezależnego serwisu Ważnyje Istorii.

Informacje brytyjskich służb na temat rosyjskich strat

Wallace, składając sprawozdanie w Izbie Gmin 5 września, przekazał dane brytyjskich służb na temat strat Rosji w walkach w Ukrainie. - Rosja nadal traci znaczącą ilość sprzętu i personelu - powiedział brytyjski minister obrony. - Szacuje się, że do tej pory ponad 25 tysięcy rosyjskich żołnierzy straciło życie, a jeśli uwzględnić zabitych, schwytanych i dziesiątki tysięcy dezerterów, o których są doniesienia, jest w sumie ponad 80 tysięcy zabitych, rannych i w tych innych kategoriach - powiedział brytyjski minister.

Dodał, że "będzie to miało długotrwały wpływ na armię Rosji i jej przyszłą skuteczność bojową. Rosja nie osiągnęła jeszcze żadnego ze swoich celów strategicznych" - zaznaczył.

Kreml podaje inne liczby, Kijów prezentuje własne dane

Jak przypomniano w środowej publikacji rosyjskiego niezależnego portalu, minister obrony Rosji Siergiej Szojgu zapewniał we wrześniu, że - według Kremla - liczba ofiar śmiertelnych w szeregach agresora wynosi tylko 5937.

Tymczasem w środę w godzinach porannych ukraiński sztab generalny oznajmił, że rosyjska armia straciła podczas inwazji około 63 380 żołnierzy. Nie sprecyzowano, kogo dokładnie obejmuje ta liczba.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr//now, adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości