Minister obrony Rosji: części tarczy antyrakietowej USA to "dziurawy parasol"


Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu powiedział w czwartek, że części amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce, Rumunii i na Alasce są jak "dziurawy parasol". Rosyjskie agencje zacytowały wypowiedź Szojgu, komentującego orędzie prezydenta Władimira Putina.

Szojgu wyraził zdumienie, że USA tracą tak wielkie środki na ten "parasol". Podkreślił też, że najnowsza rosyjska broń "pomoże uniknąć wciągania Rosji w kolejny wyścig zbrojeń", który według niego narzucają jej państwa NATO.

W czwartkowym orędziu do Zgromadzenia Federalnego, czyli do obu izb parlamentu Rosji, Putin wiele miejsca poświęcił najnowszym rosyjskim rodzajom broni nuklearnej.

Rosyjski program zbrojeń

W kwestii wydatków Rosji na obronę wypowiedział się w czwartek minister finansów Anton Siłuanow. Twierdzi on, że nie przewiduje się zwiększenia wydatków budżetowych na ten cel.

- Prezydent niedawno zatwierdził państwowy program zbrojeń. Wszystko, o czym dziś mówiono, zostało zrobione dzięki środkom przyznanym w latach ubiegłych - powiedział Siłuanow.

Minister przemysłu Denis Manturow oświadczył, że nowa broń, o której wspomniał Putin, to część podpisanego w ubiegłym roku programu wydatków na obronę do roku 2027.

Autor: tmw/AG / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości