TVN24 | Świat

"12 zasad prawdy, patriotyzmu i sprawiedliwości". W Rosji zwierają szeregi przeciw opozycji

TVN24 | Świat

Autor:
mjz/adso
Źródło:
PAP

Trzy rosyjskie partie polityczne, uznawane za wspierające władzę, połączyły się w jedno ugrupowanie o nazwie Sprawiedliwa Rosja - Patrioci - Za prawdę. Zmiany te nastąpiły przed wrześniowymi wyborami do niższej izby parlamentu, Dumy Państwowej, by - jak twierdzą obserwatorzy - osłabić wpływy opozycji.

OGLĄDAJ TVN24 W TVN24 GO

Nowa formacja powstała z połączenia trzech partii: Sprawiedliwa Rosja, Patrioci Rosji i Za Prawdę. Decyzja o zmianie nazwy zapadła na poniedziałkowym zjeździe.

O planach połączenia trzy ugrupowania poinformowały na początku roku. Pod koniec stycznia liderzy partyjni podpisali manifest o zjednoczeniu. Zawiera on "12 zasad prawdy, patriotyzmu i sprawiedliwości". Wśród postulatów tworzącego się ugrupowania znalazło się: wzmocnienie roli państwa w gospodarce, zaostrzenie kar za korupcję, podniesienie emerytur i zasiłków socjalnych.

Sprawiedliwa Rosja

Sprawiedliwa Rosja, która niegdyś została utworzona jako konkurencja dla partii komunistycznej, głosiła hasła lewicowe. Na początku zeszłej dekady znalazła poparcie wśród wyborców, którzy byli krytycznie nastawieni wobec rządzącej Jednej Rosji. Później jednak, zwłaszcza po rosyjskiej aneksji Krymu w 2014 roku, popierała linię Kremla, szczególnie w polityce zagranicznej.

Patrioci Rosji

Partia Patrioci Rosji istnieje od 2005 roku. Trzykrotnie brała udział w wyborach parlamentarnych, nigdy nie przekraczając progu wyborczego.

Za prawdę

Partię Za prawdę utworzył na początku 2020 roku pisarz Zachar Prilepin. W połowie zeszłego roku partia ta zaproponowała przeprowadzenie referendum w sprawie przyłączenia do Rosji obszarów ukraińskiego Donbasu kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów, a także separatystycznych regionów na terenie Gruzji i Mołdawii: Abchazji, Osetii Południowej i Naddniestrza. Prilepin brał udział w konflikcie zbrojnym w Donbasie po stronie separatystów.

We wrześniu wybory do Dumy Państwowej

Zmiany na scenie politycznej są w Rosji postrzegane jako część przygotowań do wrześniowych wyborów do Dumy Państwowej. Nowe projekty partyjne - według obserwatorów - mają osłabić wpływ opozycji antykremlowskiej na wybory i umożliwić wejście do Dumy nowych grup wspierających prezydenta Władimira Putina.

Obecnie w Dumie Państwowej zdecydowaną większość posiada partia związana z prezydentem Władimirem Putinem - Jedna Rosja.

Autor:mjz/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock