Rosyjskie MSZ: "aparatura śledząca" w samochodzie rosyjskiego dyplomaty w Holandii

Źródło:
PAP
Holandia złożyła skargę przeciwko Rosji w sprawie zestrzelenia malezyjskiego boeinga nad Donbasem. Nagranie archiwalne
Holandia złożyła skargę przeciwko Rosji w sprawie zestrzelenia malezyjskiego boeinga nad Donbasem. Nagranie archiwalne
Reuters Archiwum
Holandia złożyła skargę przeciwko Rosji w sprawie zestrzelenia malezyjskiego boeinga nad Donbasem. Nagranie archiwalne Reuters Archiwum

W samochodzie służbowym attache wojskowego Rosji w Holandii znaleziono aparaturę śledzącą - podało rosyjskie MSZ. Do resortu została wezwana przedstawicielka ambasady Holandii w Moskwie. Agencja Interfax przypomniała o napiętych stosunkach obydwu państw w związku z dochodzeniem w sprawie zestrzelonego nad ukraińskim Donbasem malezyjskiego boeinga.

Oglądaj TVN24 w internecie na TVN24 GO>>>

W poniedziałkowym komunikacie rosyjskie MSZ poinformowało, że w samochodzie służbowym attache wojskowego Rosji w Holandii znaleziono aparaturę śledzącą. Oświadczyło jednocześnie, że strona rosyjska wyraziła "stanowczy protest" w związku z incydentem. Zażądała także, by strona holenderska "podjęła bezzwłocznie działania w celu niedopuszczenia do podobnych incydentów".

"Tego rodzaju nieprzyjazne działania utrudniają już i tak niełatwe relacje dwustronne" - dodało MSZ w oficjalnym komunikacie. 

Siedziba ambasady Rosji w Holandii Shutterstock

"Cios w stosunkach dwustronnych"

Rosyjska agencja Interfax przypomniała, że w lipcu resort dyplomacji w Moskwie uznał za "cios w stosunkach dwustronnych" decyzję Holandii o złożeniu do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka skargi przeciwko Rosji w związku z zestrzeleniem samolotu pasażerskiego Malezyjskich Linii Lotniczych nad wschodnią Ukrainą w 2014 roku. W katastrofie lotu MH17 zginęło 298 osób, w większości obywatele Holandii.

Holenderski rząd deklarował wówczas, że przekaże europejskiemu trybunałowi w Strasburgu wszystkie dostępne informacje na temat katastrofy MH17. Podkreślił, że rządowy wniosek będzie wspierał indywidualne skargi przeciwko Rosji oraz prezydentowi Władimirowi Putinowi złożone w poprzednich latach do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przez setki krewnych ofiar katastrofy.

"Wcześniej MSZ zarzucało holenderskiemu rządowi wywieranie presji na sąd w związku z tym procesem i upolitycznienie śledztwa" - odnotowała agencja Interfax.

Zestrzelenie boeinga nad Donbasem

Malezyjski boeing, lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur, został zestrzelony 17 lipca 2014 roku nad terenami kontrolowanymi przez wspieranych przez Rosjan separatystów w obwodzie donieckim na wschodniej Ukrainie. Zginęło 283 pasażerów i 15 członków załogi, w większości obywatele Holandii.

W katastrofie MH17 na wschodniej Ukrainie zginęło 298 osóbShutterstock

Zachodni i ukraińscy śledczy są zdania, że samolot został zestrzelony rakietą ziemia-powietrze przez separatystów. Moskwa przedstawiała jednak inne wersje wydarzeń, twierdząc między innymi, że maszyna mogła zostać zestrzelona przez stronę ukraińską. Kijów zdecydowanie temu zaprzeczał.

Holenderski urząd do spraw bezpieczeństwa w raporcie z 2015 roku stwierdził, że samolot został zestrzelony rosyjską rakietą Buk.

Tragiczny lot MH17PAP

Autorka/Autor:tas/ks

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: