TVN24 | Świat

Putin chce wysłać wojska za granicę. Jest zgoda

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
Reuters, Interfax, Ukraińska Prawda, PAP
Ambasador USA przy NATO: decyzja podjęta przez Rosję w zasadzie oznacza, że porozumienia mińskie są martwe
Ambasador USA przy NATO: decyzja podjęta przez Rosję w zasadzie oznacza, że porozumienia mińskie są martweTVN24
wideo 2/5
TVN24Ambasador USA przy NATO: decyzja podjęta przez Rosję w zasadzie oznacza, że porozumienia mińskie są martwe

Prezydent Rosji zwrócił się do wyższej izby parlamentu, Rady Federacji, o zgodę na wysłanie wojsk za granicę. - W razie konieczności będziemy wykonywać nasze zobowiązania - oświadczył Władimir Putin, uzasadniając wniosek w tej kwestii. Prośba prezydenta została zaakceptowana. Wcześniej Putin podpisał dekret o uznaniu separatystycznych republik w Doniecku i Ługańsku, w którym padło stwierdzenie o wysłaniu "sił pokojowych" do Donbasu w celu "podtrzymania pokoju".

- W razie konieczności będziemy wykonywać nasze zobowiązania – powiedział we wtorek Władimir Putin, odnosząc się do wniosku, który skierował do Rady Federacji o udzielenie zgody na użycie sił zbrojnych w tak zwanych republikach ludowych na wschodzie Ukrainy. Prezydent oświadczył, że "niemożliwe jest przewidywanie konkretnych możliwych działań sił zbrojnych". - To zależy od sytuacji - podkreślił.

Wcześniej, w czasie wystąpienia przed senatorami, wiceminister obrony Nikołaj Pankow, uzasadniający prośbę Putina w sprawie wysłania rosyjskich wojsk poza granicę Rosji, powiedział: - Tych ludzi (mieszkających na terenach niekontrolowanych przez wojsko ukraińskie w Donbasie - red.) musimy wziąć pod naszą ochronę.

CZYTAJ WIĘCEJ: RAPORT - ROSJA - UKRAINA. SYTUACJA NA GRANICY I PRZYCZYNY KONFLIKTU

- Sytuacja w donieckiej i ługańskiej republice jest niestety bardzo skomplikowana, ma tendencję do pogarszania się. Musimy chronić mieszkańców tych młodych państw. Wielu z nich, setki tysięcy, to obywatele Federacji Rosyjskiej – przekonywał Pankow.

Wiceminister obrony poinformował też, że Ukraina "skoncentrowała na granicach z DRL i ŁRL 60-tysięczną grupę z ciężkim sprzętem".

Głosowanie w sprawie użycia sił zbrojnych poza granicami Rosji odbyło się w drugiej części posiedzenia Rady Federacji. Senatorowie poparli zgodę jednogłośnie.

Portal Ukraińska Prawda przypomniał, że w marcu 2014 roku wyższa izba rosyjskiego parlamentu także udzieliła zgody na wprowadzenie przez Putina rosyjskich sił zbrojnych na Krym, który został zaanektowany przez Rosję.

W poniedziałek późnym wieczorem prezydent Władimir Putin uznał niepodległość ogłoszonych przez separatystów tak zwanych republik ludowych - donieckiej i ługańskiej. W czasie transmitowanego przez telewizję wystąpienia rosyjski prezydent podpisał odpowiednie dekrety.

Autor:tas\mtom

Źródło: Reuters, Interfax, Ukraińska Prawda, PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości