Miliarder Oleg Tińkow zrzekł się rosyjskiego obywatelstwa

Autor:
ft/kab
Źródło:
BBC
Maciej Sokołowski o nowych przepisach dotyczących majątków oligarchów
Maciej Sokołowski o nowych przepisach dotyczących majątków oligarchów
TVN24
TVN24Maciej Sokołowski o nowych przepisach dotyczących majątków oligarchów

Oleg Tińkow, rosyjski miliarder i bankier, zrzekł się obywatelstwa ze względu na agresję Rosji wobec Ukrainy. Założyciel Tinkoff Bank, który sam podlega zachodnim sankcjom, potępił "faszyzm Putina". "Nienawidzę Rosji Putina, ale kocham wszystkich Rosjan, którzy jasno opowiadają się przeciwko tej szalonej wojnie" - napisał. 

W poście w serwisie Instagram Oleg Tińkow napisał, że nie może i nie chce, by kojarzono go z "faszystowskim państwem, które rozpoczęło wojnę przeciwko swemu pokojowo nastawionemu sąsiadowi". "Posiadanie tego paszportu jest dla mnie powodem do wstydu" - dodał.

Tińkow wyraził nadzieję, że w jego ślady pójdzie więcej "prominentnych rosyjskich biznesmenów", co w konsekwencji "osłabi reżim Putina i jego gospodarkę, a ostatecznie przyczyni się do jego porażki". "Nienawidzę Rosji Putina, ale kocham wszystkich Rosjan, który jasno opowiadają się przeciwko tej szalonej wojnie" - zaznaczył.

BBC zwróciło uwagę, że pierwszy post Tińkowa, w którym informował o swojej decyzji, zniknął z mediów społecznościowych. Wkrótce jednak na jego Instagramie pojawił się drugi wpis. "Mój wczorajszy post zniknął w tajemniczy sposób. Pewnie to kremlowskie trolle" - napisał na wstępie, powtarzając swą wcześniejszą argumentację.

"Kremlowscy urzędnicy są zszokowani, że ich dzieci nie pojadą nad Morze Śródziemne"

To nie pierwszy raz, gdy miliarder otwarcie krytykuje władzę na Kremlu w związku z atakiem na Ukrainę. "Kremlowscy urzędnicy są zszokowani, że nie tylko oni, ale także ich dzieci nie pojadą latem nad Morze Śródziemne. Biznesmeni próbują ratować resztę majątków" - pisał w kwietniu, przekonując, że większość Rosjan jest przeciwko wojnie.  

Oleg Tińkow jest założycielem Tinkoff Bank, jednego z największych banków w Rosji, który obsługuje około 20 milionów klientów. W 2020 roku zrezygnował z funkcji prezesa banku. W marcu tego roku oświadczył, że nie zajmuje żadnego decyzyjnego stanowiska w spółce.

Mimo krytycznego stosunku do wojny w Ukrainie, nazwisko miliardera znajduje się na brytyjskiej liście sankcyjnej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft/kab

Źródło: BBC

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości