Zabójczy Mister Cydr. Kolejne przypadki zatrucia podrabianym alkoholem, wśród ofiar są dzieci

Źródło:
PAP

Z powodu zatrucia podrabianym alkoholem o nazwie Mister Cydr zmarło w Rosji już 36 osób. Wśród ofiar są dzieci – poinformował minister zdrowia Rosji Michaił Muraszko, cytowany w sobotę przez rosyjskie media.

Liczba osób, które zmarły w wyniku zatrucia, wzrosła do 36. Jest wśród nich jedno dziecko – powiadomił minister Michaił Muraszko. Ogółem zatruło się 106 osób, w tym pięcioro dzieci. 19 osób przebywa w szpitalach.

Napój alkoholowy "udający" cydr

Pierwsze informacje o zatruciach pojawiły się na początku czerwca. Przyczyną miał być niskoalkoholowy napój Mister Cydr, "udający" cydr, lecz w istocie sporządzany nie drogą fermentacji, a przez dodanie podrobionego spirytusu.

Ofiarami zatrucia stali się mieszkańcy szeregu rosyjskich regionów, w tym – uljanowskiego, samarskiego, niżnonowogrodzkiego, pienzeńskiego i kurgańskiego, a także Czuwaszji i Udmurcji.

Z ustaleń śledztwa wynika, że nielegalny alkohol był sporządzony z ukradzionego w policyjnym magazynie spirytusu. Producent, niejaki Anar Gusejnow, został aresztowany. Zatrzymano także m.in. policjanta, który pomagał w kradzieży spirytusu.

W napoju wykryto alkohol metylowy oraz maślan etylu - substancję o woni ananasa, służącą do wytwarzania olejków zapachowych.

Autorka/Autor:momo/tr

Źródło: PAP