Publicznie krytykował Putina i rosyjskie dowództwo. Igor Girkin został zatrzymany

Źródło:
PAP

Rosyjscy śledczy zatrzymali w piątek popularnego komentatora, nacjonalistę Igora Girkina - przekazała agencja Reutera. Girkin publicznie krytykował Władimira Putina oraz rosyjskie dowództwo o niewystarczająco ostre i efektywne prowadzenie wojny w Ukrainie.

Igor Girkin jest poszukiwany przez ukraiński wywiad za zbrodnie popełnione na Ukrainie. W 2022 roku został zaocznie skazany przez holenderski sąd na karę dożywotniego pozbawienia wolności za zestrzelenie nad wschodnią Ukrainą samolotu Malaysia Airlines w lipcu 2014 roku. Zginęło wówczas 298 osób. Mężczyzna jest poszukiwany międzynarodowym listem gończym i objęty sankcjami.

Media: rosyjski nacjonalista zatrzymany pod zarzutem ekstremizmu

Rosyjski portal RBC powiadomił w piątek, że Girkin został zatrzymany, a w jego mieszkaniu odbywa się rewizja. Informacja ta pochodzi od dwóch anonimowych rozmówców, miał ją także potwierdzić adwokat Striełkowa. Żona Girkina powiedziała państwowej agencji TASS, że został on zatrzymany pod zarzutem "ekstremizmu".

W piątek w mediach pojawiły się zdjęcia Rosjanina z sali sądowej.

Girkin to były funkcjonariusz FSB. Po rozpoczęciu przez Rosję wojny w ukraińskim Donbasie w 2014 roku dowodził tam prorosyjskimi siłami tzw. "separatystów", pełnił również funkcję w strukturach marionetkowych republik.

Obecnie Girkin jest tzw. blogerem wojskowym, znanym z entuzjastycznego poparcia dla wojny z Ukrainą, a także z ostrej krytyki ministerstwa obrony, Kremla oraz osobiście Władimira Putina, którym zarzuca błędy i nieudolność. Według ocen ekspertów Girkin cieszy się poparciem w prowojennych kręgach ultranacjonalistów w Rosji.

Autorka/Autor:momo//now

Źródło: PAP