Greenpeace ma zniknąć z Rosji. Kreml uznał organizację za "niepożądaną"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Międzynarodowa organizacja Greenpeace, zajmująca się ochroną środowiska, została uznana za "niepożądaną" na terytorium Rosji, co oznacza, że musi całkowicie wynieść się z tego kraju. Jej przedstawiciele uznali tę decyzję jako "absurdalną".

Rosja w piątek uznała Greenpeace za "niepożądaną". To decyzja, która de facto zakazuje działalności organizacji w tym kraju i naraża Greenpeace na ewentualne działania prawne.

"Likwidacja Greenpeace w Rosji jest absurdalnym, nieodpowiedzialnym i destrukcyjnym posunięciem, które nie ma nic wspólnego z ochroną interesów kraju" - odpowiedziała Greenpeace na swojej stronie internetowej w języku rosyjskim.

"Okazuje się, że ochrona przyrody w Rosji jest niepożądana. A co jest pożądane? Wspieranie produkcji szkodliwej dla przyrody i zdrowia ludzkiego? Wspieranie wycieków ropy? Wlewanie toksycznych odpadów do czystych zbiorników wodnych? Zmuszanie ludzi do oddychania toksycznymi emisjami? Palenie węglem? Produkowanie gór jednorazowych plastikowych odpadów? Wycinanie chronionych lasy pod budowę dróg i obiektów turystycznych? Ignorowanie kryzysu klimatycznego?" - zapytano.

Według organizacji decyzja Moskwy wynika "właśnie z tego, że staramy się uniemożliwić realizację projektów niszczących przyrodę i to w wielu przypadkach z powodzeniem". Greenpeace przytacza w tym kontekście długą listę zrealizowanych projektów, w tym niektóre dotyczące Bajkału, najgłębszego jeziora na świecie.

"Każdego roku nasi pracownicy i wolontariusze ratują lasy i torfowiska przed pożarami" - przypomniała organizacja.

RAPORT TVN24.PL: ROSJA VS. GREENPEACE

Walcząca ze zmianami klimatu organizacja ma według Rosji być "zagrożeniem" dla bezpieczeństwa Rosji

W uzasadnieniu rosyjska prokuratura generalna stwierdziła, że Greenpeace International z siedzibą w Holandii stwarza "zagrożenie dla podstaw porządku konstytucyjnego i bezpieczeństwa" Rosji i dąży do "zagrożenia, jakim jest chęć obalenia władzy w niekonstytucyjny sposób".

Prokuratura zarzuca również Greenpeace zachęcanie do "ingerencji" w sprawy wewnętrzne Rosji, dążenie do "podważania jej podstaw ekonomicznych" oraz finansowanie rosyjskich organizacji, zaliczanych przez władze do grona "zagranicznych agentów".

Greenpeace jest również przez Moskwę oskarżana o prowadzenie "regularnych kampanii informacyjnych w celu uniemożliwienia realizacji rentownych projektów infrastrukturalnych i energetycznych" w Rosji. Oskarżenia dotyczą także angażowania się w "antyrosyjską propagandę" i nawoływanie do "wzmocnienia sankcji" wobec Rosji.

Agencja AFP przypomina, że rosyjski oddział Greenpeace, otwarty w 1992 roku, prowadził tam działania mające na celu podnoszenie świadomości na temat zmian klimatycznych, walkę z pożarami lasów, zanieczyszczeniami i ochroną zagrożonych gatunków zwierząt.

Autorka/Autor:akw//now

Źródło: PAP, tvn24.pl