TVN24 | Świat

Współpracownicy Nawalnego zatrzymani. Grożą im wieloletnie wyroki

TVN24 | Świat

Autor:
tas
Źródło:
PAP

Leonid Wołkow, przebywający na emigracji bliski współpracownik znanego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, poinformował o zatrzymaniu Ksenii Fadiejewej i Zachara Sarapułowa. Aktywiści kierowali regionalnymi sztabami więzionego obecnie krytyka Kremla.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Ksenia Fadiejewa, która kierowała sztabem Aleksieja Nawalnego w Tomsku oraz Zachar Sarapułow, który stał na czele struktur opozycjonisty w Irkucku, zostali zatrzymani we wtorek w celu przesłuchania - przekazał Leonid Wołkow w komunikatorze Telegram. Dodał, że może im grozić postawienie zarzutów o ekstremizm, a to z kolei grozi karą wieloletniego pozbawienia wolności.

Wołkow napisał, że namawiał oboje działaczy do opuszczenia Rosji, tak jak uczynili to inni opozycjoniści, ale Fadiejewa i Sarapułow odmówili.

Koordynacja demonstracji zwolenników Nawalnego

Sieć sztabów Nawalnego w regionach Rosji powstała przed 2018 rokiem, gdy opozycjonista zamierzał startować w wyborach prezydenckich. Sztaby zajmowały się koordynacją demonstracji zwolenników Nawalnego, które odbywały się w późniejszych latach w wielu miastach Rosji, pod hasłami walki z korupcją. Struktury zostały rozwiązane w kwietniu tego roku, w obawie przed represjami władz.

Zarówno sztaby Nawalnego, jak i założona przez niego Fundacja Walki z Korupcją (FBK) zostały w czerwcu uznane przez władze Rosji za organizacje ekstremistyczne. Wielu działaczom tych struktur oraz samemu Nawalnemu i jego najbliższym współpracownikom, w tym Wołkowowi, wytoczono sprawy karne.

Odwieszony wyrok

Nawalny odbywa wyrok pozbawienia wolności w kolonii karnej za domniemane defraudacje finansowe. Kara została odwieszona w lutym tego roku po powrocie opozycjonisty z Niemiec, gdzie leczył się po próbie otrucia. Zdaniem Nawalnego zamach na jego życie został zorganizowany przez rosyjskie służby specjalne. Kreml zaprzecza.

Aleksiej NawalnyPAP

Autor:tas

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: