Xi w liście gratulacyjnym chwali "strategiczne partnerstwo" z Rosją

Autor:
akw
/ prpb
Źródło:
PAP
Spotkanie online Xi i Putina (nagranie z grudnia 2019 roku)
Spotkanie online Xi i Putina (nagranie z grudnia 2019 roku)Archiwum Reuters
wideo 2/2
Archiwum ReutersSpotkanie online Xi i Putina (nagranie z grudnia 2019 roku)

Przywódca Chin Xi Jinping, z okazji 65-lecia Towarzystwa Przyjaźni Rosyjsko-Chińskiej, podkreślił łączące Chiny i Rosję "wszechstronne strategiczne partnerstwo koordynacji dla nowej ery" oraz pogłębiającą się współpracę obu krajów w różnych dziedzinach - opisała chińska państwowa agencja Xinhua.

W liście gratulacyjnym Xi Jinping oświadczył, że przyjaźń pomiędzy Chinami a Rosją ma szerokie perspektywy i wielki potencjał dla dalszego rozwoju - przekazała Xinhua, dodając, że list jest datowany na sobotę. Gratulacje z okazji 65-lecia Towarzystwa złożył również prezydent Rosji Władimir Putin - dodano.

W ubiegłym tygodniu szef chińskiego MSZ Wang Yi powiedział swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi Siergiejowi Ławrowowi, że Chiny będą "stanowczo popierały" Rosję pod przewodnictwem Putina w osiąganiu jej "strategicznych celów rozwojowych" i umacnianiu jej "mocarstwowej pozycji".

Pekin popiera Moskwę

Pekin nie potępił rosyjskiej inwazji na Ukrainę i opowiadał się przeciwko sankcjom nakładanym na Moskwę. Według ekspertów nie udzielił Kremlowi materialnego wsparcia, ale popierał go propagandowo i politycznie.

Putin spotkał się z Xi w Pekinie na początku lutego, zaledwie kilka tygodni przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Po spotkaniu oba kraje wydały wspólne oświadczenie, określane przez niektórych komentatorów jako "manifest na rzecz nowego ładu światowego". W dokumencie Chiny poparły żądania Rosji wobec NATO, a Moskwa - stanowisko Pekinu wobec demokratycznie rządzonego Tajwanu. Oba kraje zadeklarowały też "przyjaźń bez granic" i "bez zakazanych obszarów" dla współpracy.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Chińczycy, popierając Rosję, są zainteresowani tym, żeby była maksymalnie osłabiona"

Spotkanie Xi i Putina w lutym 2022 roku w Pekiniekremlin.ru
Zaślepka materiału TVN24GO
Myśląc o następnej wojnie. Jakie wnioski Chiny wyciągną z tej?
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akw / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Pozostałe wiadomości