TVN24 | Świat

Współpracownicy Nawalnego na liście "terrorystów i ekstremistów"

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Nawalny jest znanym krytykiem władz na Kremlu. Nagranie archiwalne
Reuters Nawalny jest znanym krytykiem władz na Kremlu. Nagranie archiwalne

Nazwiska dwóch bliskich współpracowników znanego rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, Leonida Wołkowa i Iwana Żdanowa, zostały wpisane na listę "terrorystów i ekstremistów". Aktywiści opuścili Rosję w obawie przed prześladowaniami. Są poszukiwani listem gończym wystawionym przez MSW w Moskwie.

Decyzja Federalnej Służby Monitoringu Finansowego (Rosfinmonitoring) – urzędu zajmującego się w Rosji przeciwdziałaniem praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu – dotyczy Leonida Wołkowa i Iwana Żdanowa. Obaj przebywają obecnie za granicą i są poszukiwaniu wysłanym przez Rosję listem gończym.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Zgodnie z rosyjskim prawodawstwem banki zamrażają środki osób figurujących w spisie "terrorystów i ekstremistów" i zaprzestają ich obsługiwania.

"Jestem pewien, że za niecały rok nowi ekstremiści/terroryści będą ogłaszani w każdy piątek, tak jak ogłaszani są obecnie zagraniczni agenci. Jesteśmy pionierami tego rodzaju bzdur" - napisał w piątek na Twitterze Iwan Żdanow, komentując decyzję Rosfinmonitoringu.

"Piątki 2022 roku są fajniejsze niż piątki 2021 roku!" - ironizował ze swojej strony Leonid Wołkow, również nawiązując do tej decyzji.

Wszczęcie nowej sprawy karnej

28 września Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej poinformował o wszczęciu nowej sprawy karnej dotyczącej utworzenia organizacji ekstremistycznej i udziału w niej wobec Nawalnego i jego współpracowników, m.in. Wołkowa i Żdanowa.

Nawalny odbywa wyrok pozbawienia wolności w kolonii karnej za rzekome defraudacje finansowe. Kara została odwieszona w lutym br. po powrocie opozycjonisty z Niemiec, gdzie leczył się po próbie otrucia. Zdaniem Nawalnego zamach na jego życie został zorganizowany przez rosyjskie służby specjalne. Kreml zaprzecza tym oskarżeniom.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: