Amerykański pakiet pomocowy dla Ukrainy. Media: w nim system Patriot

Źródło:
PAP

Najnowszy amerykański pakiet pomocy dla Ukrainy zawiera środki na transfer zaawansowanych technologii wojskowych, w tym systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot - poinformował dziennik "Washington Post". Pakiet wart jest blisko 40 miliardów dolarów.

Senat USA przyjął w czwartek ustawę, na mocy której Kijów otrzyma pomoc o wartości 39,8 miliarda dolarów. Środki zostaną przeznaczone między innymi na uzbrojenie, pomoc dla uchodźców i pomoc gospodarczą. Jak podał dziennik "Washington Post", pomoc ma zawierać środki na transfer zaawansowanych technologii wojskowych, w tym systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot.

W marcu Kongres przegłosował przeznaczenie na wydatki związane z wojną na Ukrainie, w tym pomoc zbrojeniową i dla uchodźców, 13,6 miliarda dolarów. Wraz z nowym pakietem amerykańska pomoc będzie opiewała na blisko 54 miliardy dolarów.

Wyrzutnia rakiet systemu Patriot na ćwiczeniach w 2021 rokuLance Cpl. Alyssa Chuluda/dvidshub.net

Na co idą środki z nowego pakietu pomocowego USA

W nowym pakiecie pomocowym, zwiększającym budżet między innymi Pentagonu i Departamentu Stanu USA, ponad 20 miliardów dolarów to wydatki związane z bezpieczeństwem i pomocą dla Ukrainy.

Akt uprawnia prezydenta Joe Bidena do przekazania Ukrainie z zasobów USA uzbrojenia o wartości 11 miliardów dolarów, a także przeznacza dodatkowe 6 miliardów na program Ukraine Security Assistance Initiative, w ramach którego Pentagon między innymi kupuje uzbrojenie dla Ukrainy bezpośrednio u producentów.

Autorka/Autor:akr//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Lance Cpl. Alyssa Chuluda/dvidshub.net

Tagi:
Raporty: