Ukraińskie drony "próbowały zaatakować" infrastrukturę rurociągu Turecki Potok - ogłosił resort obrony w Moskwie. Rosja eksportuje nim gaz, który trafia przez Turcję do Węgier. 1 stycznia tego roku Ukraina wstrzymała tranzyt rosyjskiego gazu przez swoje terytorium. Jak odnotował niezależny rosyjskojęzyczny portal The Moscow Times, Turecki Potok jest obecnie "ostatnim rurociągiem tłoczącym rosyjski gaz do Europy".
Rosyjski resort obrony przekazał w poniedziałek, że "ukraińskie drony próbowały zaatakować infrastrukturę stacji kompresorowej Russkaja w Kraju Krasnodarskim", dostarczającej gaz do rurociągu Turecki Potok, który płynie do Europy.
Według resortu obrony, drony przypuściły atak na stację w sobotę, 11 stycznia. "Systemy obrony powietrznej zestrzeliły dziewięć dronów, ale spadające odłamki spowodowały niewielkie uszkodzenia budynku i wyposażenia stacji. Nikt z personelu nie odniósł obrażeń" - podano w komunikacie.
Strona ukraińska jak dotąd nie odniosła się do twierdzeń Rosjan.
Media: ostatni taki rurociąg
Według niezależnego rosyjskojęzycznego portalu The Moscow Times, Turecki Potok jest obecnie "ostatnim rurociągiem tłoczącym rosyjski gaz do Europy". 1 stycznia tego roku Ukraina wstrzymała tranzyt rosyjskiego gazu przez swoje terytorium.
Większość rosyjskich szlaków gazowych do Europy, w tym gazociąg Jamał-Europa (przez Białoruś) i gazociąg Nord Stream (w Morzu Bałtyckim), została zamknięta.
Stacja kompresorowa Russkaja znajduje się w pobliżu miasta Anapa w Kraju Krasnodarskim, na górzystym terenie, około pięć kilometrów od wybrzeża Morza Czarnego - poinformował The Moscow Times.
Turecki Potok składa się z dwóch nitek i może przepompowywać do 31,5 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie. Surowiec trafia do Turcji, stamtąd - do Bułgarii, a dalej do Serbii i Węgier. Rosyjska agencja TASS informowała na początku stycznia, że surowiec trafia tym szlakiem także do Słowacji, Bośni i Hercegowiny i Grecji. Według TASS, gazociąg "do dziś pozostaje ostatnią aktywną trasą dostaw rosyjskiego gazu w kierunku europejskim".
Rosyjska agencja Interfax informowała w październiku zeszłego roku, że od początku 2024 roku Węgry otrzymały z Rosji 5,7 miliardów metrów sześciennych gazu rosyjskiego, dostarczonego przez Turecki Potok.
Źródło: The Moscow Times, Interfax, TASS, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Oliver Bunic/Bloomberg via Getty Images