Rok od inwazji Rosji na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski do żołnierzy: od was zależy, czy przetrwa Ukraina

Źródło:
PAP, TVN24

To od was zależy, czy wszyscy będziemy istnieć, czy istnieć będzie Ukraina - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski, zwracając się do żołnierzy ukraińskich sił zbrojnych. W centrum Kijowa zorganizowano uroczystość w rocznicę rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Uroczystość zorganizowano na placu Sofijskim, gdzie znajduje się jedna z najważniejszych i najstarszych świątyń Kijowa - prawosławny Sobór Mądrości Bożej. Prezydent Zełenski podziękował siłom zbrojnym i funkcjonariuszom resortów siłowych. Wszystkim im - jak mówił - Ukraina zawdzięcza niezłomność.

- Każda, każdy, kto walczy o Ukrainę, każdy i każda, kto walczy o nas wszystkich, Ukraińców, żołnierze Ukrainy, to bohaterowie Ukrainy. Ci, którzy świadomie stanęli na drodze wojskowej, ci, którzy tę drogę wybrali w roku 2014 i 24 lutego, ci, którzy bez pomocy nie potrafią żyć, ci, którzy nie potrafią nie pomagać naszemu państwu, ci, którzy twardo bronią pozycji Ukrainy i przybliżają nasz dzień zwycięstwa, to od was zależy, czy wszyscy będziemy istnieć, czy istnieć będzie Ukraina - mówił prezydent Ukrainy. 

- Codziennie od was zależy, co godzinę zależy, od ciebie właśnie, żołnierzu Ukrainy, najważniejszy nasz człowieku, dzięki któremu trwają miliony Ukraińców, dzięki któremu i której wytrwa Ukraina - dodał. 

- Dziękuję wszystkim, którzy wytrwali w lutym, wytrwali w tym roku, którzy dają Ukrainie niezłomność - powiedział Zełenski. Wręczył też odznaczenia wojskowym.

CZYTAJ TAKŻE: Zełenski w orędziu: to był najtrudniejszy dzień naszej historii >>>

Rok od rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Rosja rozpoczęła rankiem 24 lutego 2022 roku inwazję na Ukrainę z zamiarem zajęcia Kijowa i obalenia władz sąsiedniego kraju. Wobec oporu Ukraińców i własnych błędów w kampanii poniosła fiasko, ale zajęła obszary południowej i wschodniej Ukrainy. W drugiej połowie 2022 roku armia ukraińska podjęła kontrofensywę, odzyskując znaczną część terenów okupowanych. Do tej pory Rosja okupuje około jedną piątą terytorium Ukrainy.

Autorka/Autor:js//now

Źródło: PAP, TVN24

Tagi:
Raporty: