Goncalo Amaral, były inspektor policji, który prowadził w Portugalii śledztwo w sprawie zaginięcia w 2007 r. czteroletniej Madeleine McCann, został skazany przez sąd w Lizbonie na karę 500 tys. euro wraz z odsetkami za pomówienia wobec rodziców dziewczynki.
W uzasadnieniu wyroku sąd wyjaśnił, że zawarta w książce Amarala pt. "Maddie: Prawda kłamstwa" teza, jakoby zaginięcie dziewczynki zostało spowodowane zaniedbaniami ze strony rodziców, które doprowadziły do jej zgonu, a także podejrzenie, iż to oni ukryli jej ciało, sprawiły, że brytyjskie małżeństwo doznało strat moralnych.
"Każdemu z rodziców Madeleine zostało zasądzone odszkodowanie w wysokości 250 tys. euro wraz z odsetkami liczonymi od dnia 5 stycznia 2010 r. Te wynoszą obecnie 106 tys. euro" - ujawniła adwokat małżeństwa McCann, Isabel Duarte. W czasie zamkniętej dla mediów rozprawy sąd nakazał również wprowadzenie zakazu sprzedaży wydanej w 2010 r. książki Amarala oraz jej wznowień wraz z załączoną do niej płytą dvd z filmem dokumentalnym. Zakazano też sprzedaży praw autorskich do obu tych publikacji. W trakcie trwającego od 2010 r. procesu o zniesławienie adwokat Kate i Geralda McCannów wnosiła też o ukaranie Goncalo Amarala za zaprezentowanie w jego książce dokumentów ze śledztwa, które nie miały autoryzacji portugalskiego wymiaru sprawiedliwości do upubliczniania.
Niewyjaśnione zaginięcie
W maju 2007 r. Maddie McCann zaginęła z turystycznego apartamentu przy portugalskiej Praia da Luz koło Portimao. Jej rodzice informując policję o zaginięciu dziewczynki wyznali, że w chwili zniknięcia córki nie było ich w domku wypoczynkowym, gdzie brytyjska rodzina spędzała urlop. Według ich wersji mała Brytyjka została porwana. Tymczasem we wrześniu 2007 r. prowadzący śledztwo Goncalo Amaral poinformował, że według jego ekipy dochodzeniowej czterolatka zmarła w niejasnych okolicznościach w apartamencie wypoczynkowym, a jej rodzice zatuszowali zdarzenie, ukryli ciało, a następnie zgłosili policji zaginięcie dziecka. Prowadzone śledztwo w sprawie zaginięcia Maddie McCann zostało umorzone przez portugalski wymiar sprawiedliwości w lipcu 2008 r.
Autor: mtom / Źródło: PAP