Wspierane przez USA Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) oskarżyły syryjską armię rządową o bombardowanie w ostatnich dniach ich pozycji na południowy zachód od Ar-Rakki i zagroziły odwetem, jeśli ataki będą kontynuowane. Rosja postrzega zestrzelenie syryjskiego myśliwca przez amerykański samolot bojowy jako "akt agresji i pomoc dla terrorystów" - oświadczył z kolei rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow, cytowany przez agencję TASS.
W niedzielę armia syryjska poinformowała, że amerykański samolot bojowy, wykonujący misję w ramach międzynarodowej koalicji antyislamistycznej pod wodzą USA, zestrzelił syryjską maszynę w prowincji Ar-Rakka na północy Syrii. Ostrzeżono, że będzie to miało "niebezpieczne reperkusje" dla walki z międzynarodowym terroryzmem.
Zestrzelenie potwierdzili Amerykanie, twierdząc, że nastąpiło ono w zbiorowej samoobronie.
Według syryjskiego wojska zestrzelony samolot również wykonywał misję bojową przeciwko dżihadystom z tak zwanego Państwa Islamskiego (IS). Koalicja twierdzi, że maszyna atakowała pozycje sprzymierzonych z USA Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), arabsko-kurdyjskiej koalicji walczącej z IS w Syrii.
Zestrzelony samolot to Su-22. Strącił go amerykański F/A-18 E/F Super Hornet.
W poniedziałek minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oznajmił, że Stany Zjednoczone powinny szanować integralność terytorialną Syrii i nie podejmować jednostronnych działań w tym kraju. Rosja postrzega zestrzelenie syryjskiego myśliwca przez amerykański samolot bojowy jako "akt agresji i pomoc dla terrorystów" - oświadczył z kolei wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow, cytowany przez agencję TASS.
Ofensywa na Rakkę
Wspierane przez USA Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) oskarżyły tymczasem syryjską armię rządową o bombardowanie w ostatnich dniach ich pozycji na południowy zachód od Ar-Rakki i zagroziły odwetem, jeśli ataki będą kontynuowane. "Siły reżimu (...) przeprowadzają ataki na szeroką skalę z użyciem samolotów, artylerii, czołgów" - napisał w oświadczeniu rzecznik SDF Talal Selo. Syryjska armia nie skomentowała tego komunikatu. Na początku czerwca Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) rozpoczęły szturm na Rakkę, uznawaną za stolicę samozwańczego kalifatu. Miasto pozostaje w rękach islamistów z IS od stycznia 2014 roku.
Autor: mtom / Źródło: PAP