Reżyser nie wyjdzie z kolonii karnej. Sąd odmówił rozpatrzenia kasacji

Ołeh Sencow został skazany na 20 lat kolonii karnej
Ołeh Sencow został skazany na 20 lat kolonii karnej
Reuters Archive
Oleg Sencow jest zdaniem sądu terrorystąReuters Archive

Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej odmówił rozpatrzenia skargi kasacyjnej ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa skazanego na 20 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze za zarzucane mu przygotowywanie zamachów terrorystycznych na Krymie.

Odrzucono też skargę drugiego oskarżonego w tej sprawie krymskiego aktywisty Ołeksandra Kolczenki, który został skazany na lat 10 kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Z wnioskami z prośbą o kasację wyroku do Sądu Najwyższego zwrócili się obaj skazani i rosyjski rzecznik praw człowieka - pisze agencja RIA Nowosti. Poinformowała powołując się na przedstawiciela sądu, że sędzia Sądu Najwyższego orzekł o odmowie przekazania sprawy i skarg kasacyjnych sądowi kasacyjnemu; uzasadnienia nie podano.

Sencow, który został zatrzymany przez rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB) w maju 2014 roku, nie przyznał się do winy; twierdził, że sprawa przeciwko niemu ma charakter polityczny; utrzymywał, że rosyjski sąd nie ma jurysdykcji do orzekania w tej sprawie. Również kraje zachodnie i władze w Kijowie krytykowały proces, oceniając, że ma on podłoże polityczne. Pochodzący z Krymu Sencow był zdecydowanym przeciwnikiem dokonanej w marcu 2014 roku przez Rosję aneksji półwyspu. W tym samym procesie co Sencow na 10 lat łagru został skazany aktywista społeczny Ołeksandr Kolczenko. Memoriał, rosyjska organizacja pozarządowa broniąca praw człowieka i dokumentująca stalinowskie zbrodnie, uznał Sencowa i Kolczenkę za więźniów politycznych.

Ukraińcy chcą ich u siebie

Ministerstwo sprawiedliwości Ukrainy już wcześniej zwróciło się do władz Rosji o przekazanie skazanych obywateli Ukrainy, w tym Sencowa i Kolczenki, by karę odbywali w kraju, lecz decyzja w tej kwestii nie została jeszcze podjęta - pisze w środę RIA Nowosti. Rosyjski resort sprawiedliwości informował wcześniej, że w marcu otrzymał z Kijowa wniosek o przekazanie czterech skazanych w Rosji Ukraińców, aby odbyli karę w swej ojczyźnie. Poza Sencowem i Kolczenką są to Hennadij Afanasjew i Jurij Sołoszenko. Resort zaznaczył, że decyzję w sprawie przekazania więźniów podejmą sądy federalne Rosji. O uwolnienie Sencowa apelowało wielu rosyjskich i europejskich twórców filmowych.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: vk