Sędzia Trybunału Konstytucyjnego Włoch, były wicepremier Sergio Mattarella jest kandydatem rządzącej centrolewicy na prezydenta kraju. Jego kandydaturę ogłoszono formalnie tuż przed rozpoczęciem procedury wyboru szefa państwa w parlamencie. Pierwsze głosowanie jednak nie przyniosło rezultatów. Ponad połowę kart wrzucono pustych.
Ponad 120 głosów zgromadził Ferdinando Imposimato, włoski prawnik zajmujący się procesami przeciwko organizacjom mafijnym Cosa Nostra i Camorra. To on prowadził procesy w sprawie zamachu na Jana Pawła II w 1981 roku oraz porwania i zabójstwa Aldo Moro.
Mattrella w pierwszym głosowaniu dostał pięć głosów, co jest raczej zasłoną dymną przed kluczowymi głosowaniami.
W wyborze swego następcy uczestniczył powitany długą owacją Giorgio Napolitano, który zgodnie z konstytucją otrzymał tytuł dożywotniego senatora. W rozmowie z dziennikarzami 89-letni były szef państwa z uznaniem wypowiedział się o Sergio Mattarelli.
Wybory następcy Napolitano
Połączone dwie izby parlamentu wraz z delegatami wszystkich 20 regionów przystąpiły do wyboru następcy Giorgio Napolitano w czwartek o godz. 15. Tego dnia odbyło się tylko jedno głosowanie. Dwa głosowania zapowiedziano na godziny 9.30 i 15.30 w piątek. W ich trakcie także większość elektorów zamierza wrzucać puste kartki - wynika z wcześniejszych deklaracji.
Czwarte głosowanie, zapewne decydujące, odbędzie się w sobotę rano.
W pierwszych trzech głosowaniach wymagana jest większość dwóch trzecich, czyli 673 głosów. Matteo Renzi jest przekonany, że może liczyć na około 580 głosów. Konieczne jest zatem poparcie centroprawicy. W czwartym głosowaniu, które prawdopodobnie będzie kluczowe, wymagana liczba głosów do wyboru prezydenta spada do połowy kworum, czyli 505 elektorów.
Każde głosowanie, ze względu na całą procedurę wyczytywania nazwisk 1009 elektorów i głośnego odczytywania kartek, trwa ponad 4 godziny.
Kto tak naprawdę decyduje?
Nazwisko Mattarelli ogłosił w czwartek formalnie podczas spotkania z elektorami z Partii Demokratycznej premier Matteo Renzi, który jako jej lider prowadził długie negocjacje z przedstawicielami sił politycznych na temat kandydata na prezydenta.
73-letni Mattarella ma duże szanse zostać nowym lokatorem Kwirynału, zwanego potocznie Il Colle (Wzgórze).
Wybór prezydenta jest w dużym stopniu uzależniony od decyzji centroprawicy. Pozycję głównego rozgrywającego stracił zaś populistyczny, coraz słabszy Ruch Pięciu Gwiazd byłego komika Beppe Grillo. Jego szeregi opuściło już około 30 parlamentarzystów na znak protestu przeciwko polityce przywódcy, uważanej przez nich za destrukcyjną.
Analitycy uważają, że Renzi będzie chciał wybrać mało rozpoznawalnego prezydenta, który nie zagrozi jego interesom i władzy.
Sycylijczyk
Urodzony w 1941 roku w Palermo na Sycylii Sergio Mattarella to doświadczony polityk dawnej chadecji, a następnie centrolewicy znany raczej tylko na krajowej scenie. Zasiadał w Izbie Deputowanych od 1983 do 2008 roku. W świecie włoskiej polityki jest znany jako autor poprzedniej, uchwalonej w 1993 roku ordynacji wyborczej, którą od jego nazwiska nazwano Mattarellum.
Po ukończeniu studiów prawniczych na uniwersytecie w Palermo Mattarella wykładał tam prawo parlamentarne. Począwszy od lat 80. był ministrem ds. kontaktów z parlamentem, oświaty, wicepremierem w rządzie Massimo D’Alemy (1998-1999), szefem resortu obrony. Na tym stanowisku podjął w 2000 roku decyzję o zniesieniu obowiązkowej służby wojskowej.
Po latach działalności w Chrześcijańskiej Demokracji i w ugrupowaniach powstałych po jej rozpadzie, w 2007 roku wstąpił do centrolewicowej Partii Demokratycznej.
Dotychczas, od 2011 roku, był sędzią Trybunału Konstytucyjnego z nominacji parlamentu.
Ojciec kandydata, Bernardo Mattarella, polityk chadecji, był w latach 50. i 60. wiele razy ministrem w kolejnych rządach. Młodszy brat Sergio Mattarelli, Piersanti został zamordowany przez Cosa Nostrę w 1980 roku, gdy zajmował stanowisko przewodniczącego władz regionu Sycylii.
Autor: kło//gak/kwoj / Źródło: PAP, Corriere della Sera, Rai News 24, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Presidenza della Repubblica