Kilka miesięcy misji i ponad dwa lata remontu. Jedyny rosyjski lotniskowiec idzie w odstawkę

[object Object]
Lotniskowiec Admirał Kuzniecow w akcji. Rosjanie zaprezentowali nagranie Ministerstwo Obrony Rosji
wideo 2/27

Lotniskowiec Admirał Kuzniecow, który wrócił z kampanii syryjskiej, zostanie wyremontowany i zmodernizowany. Prace naprawcze potrwają dwa i pół roku – poinformowała rosyjska agencja TASS, powołując się na źródła w przemyśle obronnym.

Admirał Kuzniecow to jedyny lotniskowiec w rosyjskiej flocie wojennej. Ma trafić do stoczni w Siewierodwińsku (obwód archangielski). "Prace remontowe i modernizacyjne okrętu rozpoczną się najprawdopodobniej już w lipcu" – podała w piątek agencja TASS. – W ciągu najbliższych dwóch miesięcy zakończą się prace nad projektem technicznym, który uwzględnia zakres prac i koszty – powiedział jej rozmówca, zatrudniony w przemyśle obronnym.

Systemy łączności i nawigacji

Naprawa lotniskowca może potrwać do 2020 roku. Kontrakt na remont i modernizację Admirała Kuzniecowa jeszcze nie został podpisany.

Agencja TASS przekazała, że według szacunków realizacja tego przedsięwzięcia może pochłonąć 20 miliardów rubli (ponad 1,3 miliarda złotych).

TASS poinformowała, że przy okazji remontu zostanie zmodernizowane wyposażenie lotniskowca, w tym systemy łączności i nawigacji. Zostaną także zainstalowane nowe systemy zapewniające bezpieczne lądowanie samolotów na pokładzie okrętu.

Portal prorządowej "Rossijskoj Gaziety" napisał, że przedstawiciele stoczni w Siewierodwińsku odmówili udzielania komentarzy w tej sprawie do czasu podpisania kontaktu. Podkreślali jednocześnie, że zakład jest przygotowany do modernizacji lotniskowca.

Misja w Syrii

15 października ubiegłego roku Admirał Kuzniecow wyruszył z eskortą na Morze Śródziemne, by wspierać rosyjską operację wojskową w Syrii. Na jego pokładzie znajdowały się m.in. myśliwce Su-33 i MiG-29K.

Nie wszystkie akcje kończyły się sukcesem. W listopadzie i grudniu Rosjanie stracili na Morzu Śródziemnym dwa myśliwce. MiG-29 i Su-33 rozbiły się w trakcie lądowań na pokładzie Admirała Kuzniecowa.

Na początku stycznia tego roku władze na Kremlu podjęły decyzję w sprawie redukcji rosyjskich sił zbrojnych w Syrii. Jako pierwsza opuściła ten kraj grupa okrętów wojennych, w tym lotniskowiec Admirał Kuzniecow, krążownik o napędzie atomowym Piotr Wielki, a także towarzyszące im okręty.

Na początku lutego rosyjski portal RBK oszacował, że udział grupy okrętów wojennych z lotniskowcem Admirałem Kuzniecowem na czele w operacji wojskowej w Syrii kosztował budżet Rosji od 7,5 do 10 miliardów rubli (około 700 milionów złotych).

Autor: tas/adso / Źródło: TASS, Rossijskaja Gazieta, RBK

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Rosji

Tagi:
Raporty: